Rente | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rente". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

* Ovde unesite naziv Vaše više škole ili fakulteta
SEMINARSKI RAD
Tema : Rente
*ime i prezime *ime i prezime
Maj, 2012.
Sadržaj :UVOD 3
1 Renta – apsolutna i diferencijalna 4
2 Davanje zemljišta na korišćenje – primer gradske rente 6
3 Monopolska renta i „traganje za rentom“ 11
ZAKLJUČAK 15
LITERATURA 16
UVOD
Etimološki, renta predstavlja dobitak vezan za zemlju. U starolatinskom nema ovog pojma. Kasnije se javlja u vidu:
Reditus – dohodak;
Efe in reditu – ono što mnogo donosi;
Renumero – isplatiti
U stalim jezicima pojam rente se javlja u sličnom značenju:
Rente, rende – dobit;
Reddita, klasično latinski – vratiti,
Rendita, popularno latinski - vraćati;
Renta, španski – položiti;
Renda, portugalski – dati,
Rendita, italijanski – davati.
Englesko jezičko područje razvija ovaj oblik davanja za zemlju kao vrstu zakupnine u različitim oblicima:
Rente, XII – XV vek, rent XIV vek, rente XV vek, rennt XVI vek.
Rent se danas u enleskom jezičkom području koristi kao pojam za oblik zakupnine zemljišta na ime korišćenja za unapred dogovoreno vreme, po pravilu 99 godina, s tim što se svake godine, ili dve uzastopno, ponovo razmatra samo iznos rente.
Kao što smo videli u raznim jezicima i periodima, i pored istovetnog korena i sličnog pojma, suština rente nije indetična. Negde znači davanje, negde dobit, negde zakupninu, negde prihod i sl. U celini u pitanju je ipak cena korišćenja zemlje ali odvojena od ostalih objekata koji se na zemlji nalaze. Sam predznak rente se javlja u raznovrsnim oblicima kao zemljišna, gradilišna, gradska, urbana, dok postoje i druge rente vezane za konkretne oblasti: šumska, rudnička, tiristička renta i sl.
Renta – apsolutna i diferencijalna
Renta je naknada koju jedno lice plaća za korišćenje tuđeg prirodnog dobra, tj. zemljišta ili vode. Plaća se zakupodavcu (vlasniku, u slučaju individualne svojine) ili javnoj ustanovi zaduženoj da vodi brigu o određenom elementu prirodnog bogatstva (u slučaju javne svojine). Zakupodavci se ovde često nazivaju rentijerima.
Pojavni oblici rente za korišćenje zemljišta najčešće se svrstavaju prema njegovoj nameni, tako da imamo: građevinsku, gradsku, poljoprivrednu, šumsku, rudničku i turističku rentu. Naknade za korišćenje vode (za ribolov, uzgoj ribe, proizvodnju energije u hidro-elektranama, vađenje peska iz rečnih korita, navodnjavanje i dr.) nazivamo vodnom rentom. Sve navedene vrste rente imaju manje-više svoje specifičnosti. Iznos rente određuju dva osnovna faktora. Prvo, to je cena ili prodajna vrednost prirodnog dobra – u slučaju individualne svojine (fizičkog ili pravnog lica). I drugo, to su pre svega troškovi održavanja, uređenja i unapređenja tog dobra, kao i unapređenja delatnosti – u slučaju javne ili društvene svojine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET