Reosiguranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reosiguranje". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EDUCONS UNIVERZITET
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE
SREMSKA KAMENICA
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA
USLUGE U OSIGURANJU
TEMA: REOSIGURANJE
SADRŽAJ
UVOD..........................................................................................................................3
I POJAM I PODELA REOSIGURANJA...........................................................4
1. Pojam reosiguranja.........................................................................................4
2. Podela reosiguranja.........................................................................................4
II MEHANIZMI REOSIGURANJA....................................................................6
1. Osnovni pojmovi u reosiguranju...................................................................6
III UGOVOR O REOSIGURANJU......................................................................8
1. Vrste ugovora o reosiguranju........................................................................10
IV PRINCIPI RADA U REOSIGURANJU.........................................................16
1. Prikupljanje ponuda........................................................................................17
2. Razmatranje ponuda.......................................................................................17
3. Plasman.............................................................................................................17
4. Obračun premije..............................................................................................18
5. Obračun šteta...................................................................................................18
6. Statistika...........................................................................................................18
ZAKLJUČAK...........................................................................................................19
LITERATURA.........................................................................................................20
UVOD
U današnjem svetu,gotovo da i ne postoji rizik koji preti delimičnom ili totalnom uništenju materijalnih ili kulturnih dobara, a koji se ne može zaštititi putem osiguranja. Međutim, puno je rizika čijim bi ostvarenjem nastale štete koje ne bi mogle da nadoknade ni velike osiguravajuće kompanije u svetu, a pogotovo nijedna organizacija kod nas.Najbolji prijer za objašnjenje ovakvih slučajeva može da bude totalno uništenje rafinerije nafte, prekookeanskog broda ili jumbo jetta. Rizici, kojima su izloženi ovi objekti su brojni, i pored preventivnih i mera zaštite, vrlo su česti. Uništenje ovakvih kapaciteta predstavljalo bi ozbiljnu stavku i za privredu zemlje, a posebno osiguravaču. Iz tih razloga, osiguravajuće kompanije ili društva nalaze rešenje putem sopstvenih osiguranja od velikih i skupih šteta. To, tzv.osiguranje osiguranja, naziva se reosiguranje.
Prvi paragraf člana 779.nemačkog Trgovačkog zakona daje sledeću definiciju reosiguranja: “Reosiguranje je osiguranje rizika koje je pruzeo osiguravač.”.
Šematski bi osigurani i reosigurani rizik izgledao ovako:
RIZIK OSIGURAVAČ REOSIGURANJE
Napretkom nauke i tehnike stvorena su ogromna materijalna dobra sa veoma izraženom koncepcijom velikih vrednosti na jednom mestu. Direktni osiguravači sve su manje u stanju da sopstvenim sredstvima obezbede pokriće ovako teških rizika, te je jedino rešenje u tzv.automatizaciji rizika, a nju pruža reosiguranje. Rizik se raspoređuje na veći broj subjekata, ponekad na veoma širokom prostoru. Na taj način heterogeni rizici, koje osiguravač ne bi mogao izravnati putem reosiguranja postaju homogeni.
Preko reosiguranja se ostvaruje prostorna disperzija rizika, na taj način što reosiguravač preuzeti deo rizika tog osiguravača dalje distribuira i prenosi na druge reosiguravače u zemlji, srazmerno sopstvenom kapacitetu, odnosno kapacitetima domaćih reosiguravača, a potom višak “izvozi” u inostranstvo. Otuda proizilazi da je reosiguranje tipičan međunarodni posao, koji danas nužno prevazilazi nacionalne i državne granice.
Karakteristično za poslove reosiguranja je da između reosiguravača i osiguranika ne postoji nikakav pravni, pa u izvesnom smislu ni ekonomski odnos.U većini slučajeva može se desiti da reosiguravač ne mora poznavati osiguranika. Sva svoja potraživanja prilikom nastanka osiguranog slučaja, osiguranik ostvaruje na bazi ugovora o osiguranju, sklopljenog između njega i osiguravača. Analogno tome i reosiguravač je u obavezi da nadoknadi ugovoreni deo štete osiguravaču, a ne osiguraniku.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET