Revizija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Revizija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLONE STUDIJE
BANJA LUKA
Fakultet za poslovne i finansijeske studije
SEMINARSKI RAD
Tema: REVIZIJA
Predmet: GLOBALNI FINANSIJSKI MENADžMENT
Dr. Ristić Žarko Budišić Jovana II-953/09
Banja Luka, novembar 2011.
SADRŽAJ:
UVOD 3
POJAM REVIZIJE 5
ZNAČAJ REVIZIJE 6
VRSTE REVIZIJE 8
GLOBALNI PROCES REVIZIJE 11
DEFINISANJE CILJEVA REVIZIJE NA OSNOVU IZJAVE UPRAVE 11
RIZIK I ZNAČAJNOST U POSTUPKU REVIZIJE 12
UOBIČAJNI POSTUPAK REVIZIJE 13
IZVJEŠTAJ REVIZIJE 14
DIJELOVI IZVJEŠTAJA REVIZIJE 14
NEKVALIFIKOVANI IZVJEŠTAJ REVIZIJE SA
OBJAŠNJENJEM ILI IZMJENJENIM TEKSTOM 15
IZVJEŠTAJ REVIZIJE KOJI SE RAZLIKUJE OD
NEKVALIFIKOVANOG MIŠLJENJA 16
ZAKLJUČAK 17
LITERATURA 18
UVOD
Značaj državne revizije je višestruk, a najbolje se može sagledati ako se u obzir uzmu: visina sredstava koja se prikupljaju u državni budžet; djelatnosti koje se formiraqju iz budžeta; proces planiranja budžeta; mogućnost nenamjenskog, neracijonalnog i protivzakonitog trošenja finansijskih sredstava iz budžeta
Državna revizija provjerala i analizira protekle finansijske događaje, kao i postojanje nezakonitih procedura kojima se omogućava trošenje javnih finansijskih sredstava i na taj način vrši pozitivan uticaj na način organizovanja državnih institucija i javnog sektora. Državna revizija se kasifikuje kao: finansijska revizija, revizija uspješnosti i revizija zaštite okoline.
Najznačajniji dokumenti koji regulišu oblast revizije javnog sektora su Limska deklaracija o smijernicama i pravilima revizije, INTOSAI standardi, GAGAS standardi i Etički kodeksi za revizore javnog sektora.
Menadžment savremenog privrednog društva suočen je sa potrebom donošenja poslovnih
odluka u vezi sa ostvarenjem poslovnih ciljeva. Sistem internog nadzora koji uključuje sve
mjere pažnje usmjerene na sprečavanje grešaka prekomjernih troškova i prevare, provjerava i
obezbjeđuje pouzdanost informacija.
Ključni zadatak internog nadzora jeste da kontroliše sve dijelove preduzeća, da li doslijedno redukuju poslovnu politiku usvojenu na početku poslovnog perioda kao i da o tome podnose informaciju menadžmentu privrednog društva. Za pojačano interesovanje za uspostavljanje internog nadzora razlog više su i prisustvo nelojalne konkurencije, povećane konkurencije i erozije poslovnog morala.
Počeci revizorske službe nalaze se već krajem osamnaestog vijeka u Engleskoj koja se i
smatra kolijevkom revizije. Vremenom se širila i u drugim državama, a na našim prostorima se organizovano primjenjivala prvo na području Slovenije, Istre i Dalmacije, početkom dvadesetog vijeka.
Kontrola i revizija su oblasti koje se u velikoj mjeri razlikuju, ali se i dopunjuju. Za uspješnost revizije je neophodna tekuća kontrola. Obe vrste djelatnosti se mogu posmatrati sa mnogo aspekata, i prema njima izvršiti podjela, jer su one same po sebi kompleksne i djelatnosti koje obuhvataju sva područja poslovanja jednog privrednog sistema. Zahtjeve koje treba da ispune kontrola i revizija zavise od potreba korisnika njihovih informacija a mnoge od njihovih postupaka propisuju i zakoni.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET