Rizici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rizici". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Tržišni rizik
Tržišni rizik je rizik da će vrednost bilansnih i vanbilasnih pozicija banke biti pod uticajem neželjenih promena (pomeranjem) tržišnih stopa ili cena, kao što su: kamatne stope, devizni kursevi, cene akcija, kreditni spredovi i/ili cene roba, što će sa druge strane rezultirati direktnim gubitkom na zardama banke i indirektno na vrednosti akcija banke.
Pojam i oblici
Banke mogu biti pod uticajem i udarom tžišnog rizika na više načina. Izloženost tržišnom riziku može biti eksplicitna i odnosi se na portfolio hartija od vrednosti sa fiksnim prihodom i/ili portfolio akcija i instrumenata sa kojima se aktivno trguje. Sa druge strane može biti implicitan kada se pojavi kao rizik kamatnih stopa – zbog neusaglašenosti kamatnih stopa po kojima je banka pribavila i plasira sredstva. Dakle, tržišni rizik predstavlja mogućnost nastanka gubitka ualed nepovoljnih kretanja činilaca tržišnog rizika, kao što su: kamatne stope, devizni kursevi, cene akcija, i hartija od vrednosti sa fiksnim prihodom, cene finansijskih derivata i cene roba.
Tržišni rizik je rizik kojem je neka banka izložena usled nepovoljnih kretanja tržišnih cena.
Postoje dva uobičajna aspekta procene rizika kamatnih stopa:
Aspekt zarade: Fokus analize je na uticaju varijacija u kamatnim stopama na obračunate ili prikazane zarade. Ovo je tadicionalni pristup preceni rizika kamatnih stopa i postiže se merenjem promena u Neto kamatnom prihodu, tj. razlika između ukupnog kamatnog prihoda i ukupnog kamatnog rashoda.
Aspekt ekonomske vrednosti: Ovaj aspek odražava uticaj fluktuacije u kamatnim stopama na ekonomsku vrednost banke. Ekonomska vrednost banke se može posmatrati kao sadašnja vrednost budućih tokova novca i vrednosti finansijske aktive.
Rizik cene akcija (vlasničkih udela/kapitalne imovine) se odnosi na preuzimanje ili držanje pozicija trgovačke knjige u formi akcija tj. vlasničkih udela ili sredstvima koja se ponašaju slično njima i njihovim derivatima.
Rizik cene robe se odnosi na držanje ili zauzimanje pozicija u robi, fjučersima i ostalim derivatima kojima se trguje.
Valutni rizik (rik deviznog kursa) je tekući ili potencijalni rizik koji utiče na zarade i kapital banke i koji potiče iz nepovoljnih kretanja deviznog kursa.
Karakteristike tržišnog rizika
Volatilnost (nepostojanost). Volatilnost cena većine aktiva koje se drže u investicionom i trgovačkom portfoliju često je visoka. Volatilnost je prisutna i na razvijenim tržištima, premda je mnogo viša na novim i nelikvidnim tržištima. Institucionalni investitor usklađuje svoj veliki investicioni i trgovački portfolio trgovanjem velikih razmera, a na tržištima sa rastucim cenama kupovina velikih iznosa ima tendeciju da gura cene prema dole.
Špekulativno trgovanje u odnosu na upravljanje investicionim portfolijom stabilne likvidnosti. Sve veća izloženost banaka tržišnom riziku uzrokovana je tendencijom raznolikosti bančinog poslovanja i njenim razvojem od tradicionalno posredničke uloge prema aktivnostima i špekulativnog trgovanja, odnosno aktivnosti u kojoj banke alociraju određeni iznos svog kapitala za aktivnosti namernog preuzimanja rizika. Cilj špekulativnog trgovanja uameren je na iskorišćavanje tržišnih prilika uz dužničko fundiranje dok se investicioni portfolio stabilne likvidnosti podržava i njime trguje kao amortiterom za osiguranje stabilne likvidnosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET