Ruralni razvoj u Evropskoj Uniji i Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ruralni razvoj u Evropskoj Uniji i Srbiji". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 АКАДЕМИЈА ЗА ПОСЛОВНУ ЕКОНОМИЈУ
СЕМИНАРСКИ РАД
ТЕМА: РУРАЛНИ РАЗВОЈ У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И СРБИЈИ
Име студента: Ментор:
Чачак
САДРЖАЈ
Увод....................................................................................................................3
Однос пољопривреде и руралног развоја.......................................................4
Веза политике регионалног и руралног развоја..............................................4
Однос туризма и руралног развоја...................................................................5
Улога руралног становништва..........................................................................5
Рурална Србија..................................................................................................6
Значај руралног развоја за Србију....................................................................7
Рурални развој у Европској унији......................................................................8
Закључак.............................................................................................................9
Литература.........................................................................................................10
УВОД
Основни проблем смањења сиромаштва и глади у свету данас постаје све израженији. Више од 70% екстремно сиромашне популације живи у руралним регионима па се може рећи да се ови проблеми могу решити уколико се већа пажња посвети управо тим регионима.
У прошлости се рурални развој изједначавао са развојем пољопривреде, међутим, данас је ситуација другачија јер је развој примарног сектора схваћен као један део, највећи и најважнији, али ипак као део новог интегралног концепта руралног развоја. Сам рурални развој је концепт новијег датума који је кроз историју, у зависности од степена економског развоја, мењао своју дефиницију и прилагођавао се тренутном стању привреде. Слична ситуација је и са дефиницијом самог руралног подручја које се и данас још увек најчешће дефинише принципом искључивости односно оно што није урбано мора бити рурално.
Сама пољопривреда је изузетано важан фактор руралног развоја а самим тиме и привредног развоја једне земље или региона. Кроз историју, на улогу пољопривреде у укупном развоју је другачије гледано: једни су сматрали да она апсолутно не поседује потребну економску снагу која може допринети расту и развићу неке привреде, а други су пак истицали огроман значај пољопривреде као и чињеницу да се ни један потпун развој индустријског сектора није десио без претходне тзв. „зелене револуције“, односно експлозивног раста и развоја примарног сектора.
Однос пољопривреде и руралног развоја
Пољопривреда је важан сегмент укупне руралне економије, не само у економском, већ и у социјалном и културолошком погледу.
Пољопривреда уједно представља и најважнију активност већине руралних заједница и од велике је важности за начин живота у руралним подручјима.
Међутим, пољопривреда и пољопривредник у модерној руралној заједници треба да буду уско повезани са осталим делатностима и занимањима.
Само планирање свеобухватног развоја мањих руралних целина на начелима одрживог развоја показало се у Европској унији као успешан модел оживљавања и напретка неразвијених руралних крајева.
Веза политике регионалног и руралног развоја
Питање руралног развоја поклапа се са проблемима регионалног развоја. Досадашња пракса одвојених приступа регионалној и политици руралног развоја нису оствариле своје циљеве. И даље постоје регионалне разлике и заостајање руралних подручја у односу на урбана.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET