Savladavanje krize | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savladavanje krize". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод.......................................................................................................................3
Симптоми кризе...................................................................................................4
Узроци кризе.........................................................................................................4
Предмет савладавања кризе.................................................................................5
Кризни менаџмент као стратегијски оријентисан процес................................5
5.1 Приказ процеса...............................................................................................5
5.2 Уочавање акутне кризе и иницирање процеса њеног савладавања..........6
5.3 Груба анализа ситуације.................................................................................6
5.4 Детаљна анализа ситуације............................................................................7
5.5 Утврђивање циљева санације........................................................................8
5.6 Формулисање стратегије санације................................................................8
5.7 Санационе мере..............................................................................................8
5.8 Реализација, координација и контрола........................................................9
Закључак...............................................................................................................10
7. Литература..............................................................................................................11
1. Увод
Kризне ситуације су старе колико и човечанство. Изганством из раја, први потомци су се нашли окружени, једним не толико пријатним окружењем. Опасности су их вребале са свих страна и само они, који су имали могућност да их предвиде и да се адекватно припреме, опстајали су. Управо, из тих првих покушаја саживљавања са окружењем, кроз векове, данас се развила једна цела наука, која има за циљ да унапреди, предвиди и заштити човека од могућих опасности, а ако се оне десе, да успешно организује правилно руковођење ресурсима како би извршили брзу санацију, као и да обезбеди механизам да се оне не понове.
Једној кризној ситуацији увек претходи опасност. Опасност  или Хазард је догађај, феномен или људска актиност која се појављује у изненадном тренутку. Уколико у том тренутку нисмо у стању да реагујемо исправно, кризна ситуација  врло лако можда прерасте у катастрофу. Пажљиво анализирајући опасности у данашњем свету бизниса, уочавамо да оне могу доћи како из унутрашњег, тако и из спољашњег окружења. Скоро да нема дана а да не чујемо појмове:  пропадање, штрајкови, несреће, временске непогоде, итд... Сви ови појмови имају једну заједничку ствар, а то је, да уколико се благовремено не предвиде, и не дочекамо их адекватно спремни, долази до кризе. Предузеће које је погођено, уколико нема јасно издефинисане процесе и процедуре, трпи несагледиве последице а кризна ситуација прераста у катастрофу, са којом сe треба изборити. У савременој ери пословања сусрећемо се са три кључна дешавања, ОПАСНОСТ – КРИЗА – КАТАСТРОФА. Предузеће које има разрађене процедуре у случају кризе, обично почиње "борбу" са њом још када је она у стању ОПАСНОСТИ, па ретко када и додје до КАТАСТРОФЕ. Предузећа која немају никакве процедуре, не примећују ОПАСНОСТ, па стога реагују тек  када се нађу у ситуацији КРИЗЕ и с обзиром на то да су неспремна, врло често наступа КАТАСТРОФА. Најважније у кризним ситуацијама јесте да се одржи ПОСЛОВНИ КОНТИНУИТЕТ предузећа. То захтевају и очекују сви, купци, добављачи, запослени, надлежни органи и друштво у целини.
Данас, у циљу испуњења захтева и задовољања све већих тежњи за сигурношћу у ширем смислу ( економска, безбедоносна, здравствена и сл. ) на међународној корпоративној сцени, превентива од опасности и деловање у случају кризе, су прерасле у  стандарде. Њихов значај је најбоље осликан, применом у авионској индустрији, која је своје грешке претворила у предности и авионски саобраћај и поред великог броја опасности учинила најбезбеднијим.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET