Savremene ekonomske doktrine i njihov uticaj na operacionalizaciju institucija privrednog sistema i akcija ekonomske politike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremene ekonomske doktrine i njihov uticaj na operacionalizaciju institucija privrednog sistema i akcija ekonomske politike". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
PREDMET: PRIVREDNI SISTEM I EKONOMSKA POLITIKA
TEMA: SAVREMENE EKONOMSKE DOKTRINE I NJIHOV UTICAJ NA
OPERACIONALIZACIJU INSTITUCIJA PRIVREDNOG SISTEMA
I AKCIJA EKONOMSKE POLITIKE
SADRŽAJ
1. UVOD...........................................................................................................................3
2. ŠKOLE PRAKTIČNE EKONOMSKE POLITIKE I NJIHOV UTICAJ NA
OPERACIONALIZACIJU INSTITUCIJA PRIVREDNOG SISTEMA I AKCIJA
EKONOMSKE POLITIKE .........................................................................................4
3. NEOINSTITUCIONALNE EKONOMSKE TEORIJE I NIIHOV UTICAJ NA
OPERACIONALIZACIJU INSTITUCIJA PRIVREDNOG SISTEMA I AKCIJA
EKONOMSKE POLITIKE..........................................................................................6
3.1. OSNOVNI POJMOVI NEOINSTITUCIONALNE EKONOMSKE
TEORIJE..............................................................................................................6
3.2. EKONOMSKA TEORIJA PRAVA SVOJINE...................................................7
3.3. EKONOMSKA TEORIJA FIRME......................................................................8
3.4. TEORIJA DRUŠTVENOG IZBORA..................................................................9
4. LITERATURA...........................................................................................................11
1. UVOD
Opšte karakteristike većine aktuelnih privrednih sistema su zastarelost jednog dela upravljačkih institucija i velike teškoće njihove dinamičke operacionalizacije pomoću teorijski fundiranog koncepta ekonomske politike. Dinamičke promene ekonomske stvarnosti i izrazite strukturne protivrečnosti, koje su zahvatile svetsku privredu od početka 70- tih godina prošlog stoleća, u velikog meri su uticale na relativiziranje značaja pojedinih, do tada važećih, teorijskih postulata, posebno odnosa države i tržišta i njihove uloge u ekonomiji.
Među novijim teorijskim pravcima izraslim iz krize ekonomske nauke u interpretaciji savremene ekonomske stvarnosti, posebno se ističu dva pravca :
Prvi, koji se označava zajedničkim pojmom "škole praktične ekonomske politike", obuhvata četiri u mnogo čemu različita teorijska koncepta ekonomske politike.
Drugi, označen zajedničkim pojomom "neoinstitucionalna ekonomska teorija" obuhvata tri osnovna koncepta istraživanja ekonomske stvarnosti, kojim se zajednički i komplementarno, dopunjuju osnovna shvatanja i zaključci drugih savremenih ekonomskih teorija, pre svega, ograničenjima, koja u ponašanju privrednih subjekata nameću pojedine ekonomske, političke, pravne, administrativne, moralne, običajne i druge institucije.
2. ŠKOLE PRAKTIČNE EKONOMSKE POLITIKE I NJIHOV UTICAJ NA PERACIONALIZACIJU INSTITUCIJA PRIVREDNOG SISTEMA I AKCIJA EKONOMSKE POLITIKE
Škola praktične ekonomske politike obuhvata:
klasičnu i novu kejnzijansku teoriju
monetarističku teoriju
teoriju racionalnih očekivanja
ekonomiju ponude
Operacionalizacija ekonomske politike: Osnovne postavke klasične kejnzijenske teorije
Tržišni mehanizam je imperfektan i privatni sektor ne poseduje sposobnost samoregulacije – privreda može postići relativnu ravnotežu od koje će se pomerati relativno sporo, pri manjoj zaposlenosti od pune zaposlenosti.
Ciklična nestabilnost investicione potrošnje, iako predstavlja manji deo ukupne potrošnje, ima ključnu ulogu na funkcionisanje ostale privrede.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET