Savremene karakteristike svetske ekonomije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremene karakteristike svetske ekonomije". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA – ČAČAK
Konsultativni centar Beograd
Odeljenje u Topoli
SEMINARSKI RAD
Predmet:
Globalna ekonomija i poslovna diplomatija
Tema:
Savremene karakteristike svetske ekonomije
************
SADRŽAJ:
TOC o "1-3" h z u
UVOD
Politička karta sveta menjala se u novijoj istoriji pre svega usled tri procesa:
1. Kolonijalnog suparništva i dekolonizacije, koji su bili uzrok I svetskog rata;
2. Ideološkog suparništva. Tri glavne ideologije - liberalizam sa osloncem u SAD, fašizam sa osloncem u Nemačkoj i komunizam sa osloncem u SSSR-u započeli su II svetski rat. Posle poraza fašizma, preostale dve, koje su u tom ratu bile saveznice, otpočele su međusobni "hladni rat" u kojem je poražen komunizam. Preostao je liberalizam, koji pokušava da se nametne kao ideologija novog svetskog poretka.
3. Civilizacijskog suparništva, oslonjenog na religije, koje po nekim prognozama (Hantington, 1993) može uzrokovati novi svetski sukob.
Dugotrajne promene na političkoj karti se odvijaju prema nekim zakonomernostima. Istorijske posledice odstupanja i raspada imperija su ogromne i traju vekovima. Propast i raspad imperije Španije doveo je do velikih atlantskih (svetskih) ratova između Francuske i Engleske. Samo stvaranje SAD je deo tog gigantskog poglavlja ljudske istorije. Svetski ratovi između Engleske i Francuske u XVIII veku trajali su 126 godina, a opadanje i osipanje Španske imperije trajalo je preko 300 godina - od poraza Velike armade 1588. godine do špansko-američkog rata 1898. (na kraju SAD su nasledile veliki deo Španske imperije uključujući njeno vojno prisustvo u Sredozemnom moru i na istoku čak do Filipina, na Karibima i u Latinskoj Americi). Vilsonova ideja za nacionalno samoopredeljenje pomogla je padu evropskih imperija 1919. Raspad Otomanske imperije trajao je četvrt milenijuma - od poraza pod Bečom 1683 do 1923. godine, što je dovelo do Istočnog pitanja a zatim i do I svetskog rata. Odstupanje i raspadanje Otomanske imperije bilo je razlog između ostalog, za Prvi svetski rat. Rusija i Austrougarska (a od 1914. čak Nemačka i Turska) uporno su branile svoje interese na Balkanu. Podrška koju je svaka od njih ukazivala svojim "satelitima" vodila je do raznovrsnih konflikata, malih ratova, pretnji većim ratovima i atentatima - kao što je bio onaj u Sarajevu 1914 g. U međuvremenu nastupio je i raspad Ruske imperije. Rasli su ne samo nemački, nego islamski, japansko-kineski i mongolski apetiti prema delovima azijske Rusije. Uspostavljanje Novog svetskog poretka 1990-h, kao da vraća istoriju unazad. Svedoci smo ne samo kraja "hladnog rata" nego i kraja podele Evrope, prećutno rešene u Jalti 1945. Menja se i sama politička geografija one Evrope, ustanovljene u Versaju 1919, i u Oktobarskoj revoluciji 1917.
Kratkotrajne promene su takođe značajne. U poslednjih hiljadu godina između Rusije i Evrope se smenjuju neprijateljstva i prijateljstva, uzajamno privlačenje i odbijanje, geopolitičke ljubavi i mržnje, napadi i odstupanja, izolacija i saradnja. "Evropa" razume se, ne predstavlja jednu celinu kao SAD. U nekim momentima Rusija se povezuje sa Pruskom i Nemačkom na račun Poljske, a zatim s Poljskom protiv Nemačke. Ponekad je bila u savezu s Engleskom (ili Francuskom), drugi put je pretila Engleskoj ratom, a dešavalo se da istovremeno ratuje protiv Engleske i Francuske (u Krimskom ratu 1854-1856). Godine 1612. Poljaci su u Moskvi; 1812. Francuzi pod vođstvom Napoleona su zauzeli Moskvu; 1814. Kozaci marširaju po Šanz-Elizeu a četiri rejona Pariza imaju ruske gubernatore; 1941. Nemci su stigli do Moskve a 1942. do Volge i Kavkaza; 1945. Rusi su zauzeli Berlin. Ni jedna od tih ekstremnih prekrajanja geografije nije trajala dugo.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET