Savremene metode obračuna troškova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremene metode obračuna troškova". Rad ima 38 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
Увод 2
I Трошкови и обрачун трошкова 4
1.Трошкови – појам и дефиниција 4
2. Подела трошкова 5
3. Обрачун трошкова 6
4. Системи обрачуна трошкова 7
5. Oбележја метода обрачуна трошкова 8
II Савремене методе обрачуна трошкова 10
1. Метод обрачуна трошкова на активностима 10
1.1.Појам активности 13
1.2. Класификација активности 14
1.2.Прелазак са традиционалних метода на ABC методу 15
1.3.Фазе примене АBC методе 17
1.4. Недостаци обрачуна метода по активностима 20
1.5. TD ABC – унапређени модел обрачуна трошкова по активностима 22
1.6. Предности TD ABC метода 26
1.7. Недостаци TD ABC метода 28
1.8. Компарација метода ABC и TD ABC 29
2.Методологија обрачуна трошкова по операцијама 32
3. Методологија одложеног обрачуна трошкова и учинака 32
3.1. Кaрактеристике и основни појмови метода одложеног обрачуна трошкова и учинака 34
Закључак 36
Литература 38
Увод
Услед савремених услова пословања дешавају се све интензивније промене у свим нивоима организационог окружења. Глобализација, сегментација тржишта, појава нових информационих и производних технологија, скраћење животног циклуса производа, све софистициранији захтеви потрошача и повећање глобалне конкуренције су само неке од њих. Све ове промене утичу на пословање предузећа и доводе до промена у њему. У производњи се примењује аутоматизација, савремене технологије, систем пословања без залиха, тимски рад, више се пажње посвећује квалитету производа и услуга, а само предузеће постаје много флексибилније у односу на окружење.
Све ове промене доводе до појаве нових информационих захтева органа управљања у савременом предузећу, на основу којих ће они моћи да донесу праве одлуке. Традиционални рачуноводствени системи који су давали задовољавајуће резултате у прошлости, у оваквим, измењеним условима, не продукују информације које ће одговорити захтевима органа управљања. Такође, систем обрачуна трошкова који се базира на подели предузећа на уже организационе делове није адекватан у савременим условима производње.
У циљу превазилажења недостатака традиционалних метода обрачуна трошкова развијен је метод обрачуна трошкова по активностима. Концептуални основ овог метода чине активности, а његова полазна претпоставка је да ресурсе троше активности, а не организациони делови како је то раније био случај, док активности троше објекти трошкова. Обрачун трошкова по активностима, захваљујући бројним информацијама које продукује, омогућава бројна интерна побољшања у пословању савремених предузећа.
Даљим развојем обрачуна трошкова по активности дошло је до појеве и управљања заснованог на активностима, које укључује процес идентификовања активности које додају и не додају вредност, реинжињеринг предузећа, бенчмаркинг активности које додају вредност и развијање система мерења перформанси који доприноси сталном развоју. Управљање засновано на активностима омогућава доношење релевантних одлука о ценама, дизајну, миксу производа и њиховом развоју, избору добављача и успостављању односа са њима , као и о односима са купцима.
Појава обрачуна трошкова по активностима омогућила је и развој буџетирања заснованог на активностима које битно мења поглед на процес буџетирања, јер полази од става да неопходне ресурса треба установити полазећи од будуће тражње за производима и услугама, количином активности које ће бити потребне за њихову реализацију, да би се на крају установило колико је ресурса неопходно за обављање ових активности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET