Savršena konkurencija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savršena konkurencija". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U ZENICI
EKONOMSKI FAKULTET
Smjer: Računovodstveni i revizijski menadžment
Redovan studij
SEMINARSKI RAD
iz predmeta: Mikroekonomija
Tema: SAVRŠENA KONKURENCIJA
Žuna Vedad: 717-R-08
Zenica, januar 2010.
S A D R Ž A J
6 LITERATURA
UVOD
Kao što nam je svima poznato tržite predstavlja ukupnost ponude i potražnje različitih roba, usluga, vrijednosnih papira i novca i kao skup svih ustanova,uređaja i instrumenata na osnovu kojih se određuju ukupne društvene potrebe i definišu cijene prethodno navedenih roba i usluga. Jednu od svojih važnijih funkcija tržiste obavlja posredstvom djelovanja samog mehanizma konkurencije.
Konkurencija predstavlja određeni oblik uspostavljanja odnosa između, s jedne strane ponude (prodavca) i s druge strane potražnje (kupaca) na tržištu. Dakle, osnovni uslov za razvoj i postojanje konkurencije je robna proizvodnja, ali samim razvojem robne proizvodnje konkurencija mijenja svoj karakter i oblike svog ispoljavanja.
Suština ekonomske funkcije konkurencije sastoji se u tome što uspostavljanjem odnosa ponude i potražnje, naravno uz posredstvo porasta ili snižavanja cijena: daje određene signale proizvođačima o bitnim elementima njihove sadašnje, pa i buduće proizvodnje ( npr. oblast proizvodnje kojom se bave,količina proizvoda koju proizvode i sl.); ostvaruje neophodnu ravnotežu u samim odnosima između pojedinih djelatnosti u okvirima cjelokupne zajednice i stalno potiče sve učesnike tržišne utakmice ka postizanju maksimalnih ekonomskih rezultata.
TRŽIŠNA STANJA
Konkurencija se javlja kao određeni oblik odnosa ponude i potražnje, a na tržistu se ispoljava u raznim kombinacijama u pogledu broja učesnika,njihove ekonomske snage, različitih mogućnosti samog ulaska i izlaska sa tržišta, različitim strategijama njihovog nastupa i sl. Sam taj njihov međusobni odnos i položaj determinisan je sljedećim kriterijima:
brojem samih učesnika kako na strani ponude, tako i na strani potražnje,
njihovom relativnom snagom,
mogućnošću samog ulaska i izlaska sa tržišta,
mogućnošću uslovljavanja međusobnih odnosa i
elastičnošću ponude i potražnje, odnosno cijena.
Stepen – intenzitet konkurencije proističe iz brojnosti subjekata na strani ponude i strani potražnje i u tom smislu razlikujemo sljedeće tipove konkurencije:
potpuna - perfektna (slobodna, savršena, čista) i
ograničena – imperfektna u okviru koje razlikujemo:
monopol – monopson
monopolistička konkurencija i
oligopol – oligopson
Karakteristike Savršena konkurencija Monopolistička konkurencija Oligopol Monopol Broj preduzeća na tržištu Vrlo mnogo Mnogo Nekoliko
(malo) Jedan Kontrola cijena Nikakva Ograničena Značajna Značajna
strija PTT,struja,gas Osnovne karakteristike savršene konkurencije, monopolističke konkurencije, oligopola i monopola
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET