Sekundarno tržište hipoteka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sekundarno tržište hipoteka". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УВОД
Један од основних стубова транзиције у земљама централне и источне Европе је реформа финансијског система на основама које омогућавају тржишни систем привређивања. У том процесу, стварање савременог хипотекарног тржишта представља изузетно важан сегмент. Спонтана креација овог тржишта је мало вероватна због изразитих ризика (кредитни, каматни, ликвидносни и др.) који банке у земљама у транзицији спутавају у процесима дугорочног кредитирања. Улога државе у креирању ових тржишта била је изразита и у развијеним земљама. Данас се у свету углавном јасно могу диференцирати стандарди функционисања примарног и секундарног хипотекарног тржишта.
Секундарна хипотекарна тржишта су главни механизам за смањење ризика оригинације хипотека, те се слободно може рећи да без јасно организованог и ефикасног секундарног хипотекарног тржишта националне економије не могу озбиљно рачунати на експанзију примарног хипотекарног тржишта. Модeлитети функционисања секундарног финансијског тржишта врло су разноврсни и у САД и у ЕУ. Ослонци функционисања тих тржишта су финансијски инструменти у форми хипотекарних заложница и хипотекарних обвезница са својим бројним подврстама и моделима. Традиционални строго дефинисани и разграничени модели губе на значају и уступају простор иновативним решењима која у себи инкорпорирају различита решења и доводе до конвергенције и комплементарности различитих система хипотекарног тржишта. Значај овог тржишта у развијеним земљама је изузетан.
За земље у транзицији развој хипотекарног тржишта има посебан значај јер је готово извесно да без овог тржишта није реално очекивати јачање грађевинске индустрије и привредне активности у целини. Напредне земље у транзицији препознале су изузетан значај и привредни и финансијски потенцијал хипотекарног тржишта и предузеле озбиљне и напредне легислативне и институционалне кораке. Наша земља се тек налази пред овим озбиљним задатком.
1. ПОЈАМ ХИПОТЕКЕ
Хипотека је заложно право на непокретности , које овлашћује повериоца да , ако дужник не исплати дуг о доспелости захтева наплату потраживања обезбеђеног хипотеком из вредности непокретности , Хипотека је једини начин залагања непокретних ствари , који изузетно погодује правном промету . За дужника је повољан , зато што је то најјефтинији начин да дође до неког кредита (кредити обезбеђени хипотеком имају обично најнижу камату и дужи рок отплате ). А за повериоца зато што је вредност заложене непокретности вишеструко већа од износа кредита , па може бити прилично сигуран у то да ће добити дуг са свим каматама
Хипотека је заложно право на непокретним стварима које се стиче уписом повериочевог права у јавне књиге, а оптерећена непокретност остаје и даље у државини дужника. Дужник не предаје ствар у државину повериоцу . Пошто непокретност остаје и даље у државини дужника , он може ствар уоптребљавати и прибирати плодове са ње , за време док постоји заложно право. Публицитет заложног права код залагања непокретности обезбеђује се уписом у јавне књиге (земљишне , интабулационе и сл .). Трећа лица која желе да сазнају да ли јенепокретност оптерећена хипотеком , могу се о томе обавестити увидом у садржину јавнихкњига
Хипотека је редован начин залагања непокретности , али и покретне ствари могу се хипотековати . За то је потребно да се за непокретне ствари уведу јавни регистри слични земљишним књигама и другим јавним књигама у које се уписују непокретности и стварна права на њима . У нашем праву на овај начин се залажу бродови и ваздухоплови . Поменута саобраћајна средства не предају се заложном повериоцу , него их дужник задржава у својој државини . То му омогућава да коришћењем брода или ваздухоплова прибавља приход и њиме отплаћује дуг повериоцу.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET