Sistem javnih nabavki | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sistem javnih nabavki". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA ŠKOLA ZA PRIMIJENJENE I PRAVNE NAUKE
SEMINARSKI RAD
PREDMET: MONETARNE I JAVNE FINANSIJE
TEMA: SISTEM JAVNIH NABAVKI
Banja Luka, Januar, 2011.god.
Sadržaj
UVOD………………………………………………………………………
POJAM JAVNIH NABAVKI………………………………………….....
OSNOVNA NAČELA JAVNIH NABAVKI…………………………….. 3
4
5 3.1 Načelo ekonomičnosti i efikasnosti upotrebe javnih sredstava…………. 5 3.2 Načelo konkurencije…………………………………………………….. 5 3.3 Načelo transparentnosti postupka……………………………………….. 5 3.4 Načelo ravnopravnosti ponuđača………………………………….……. 6 4. Zaštita podataka i dokumentacije i evidentiranje postupka………………. 6 4.1 Antikorupcijska pravila………………………………………………….. 7 5. METOD JAVNIH NABAVKI……………………………………………. 7 6. ULOGA JAVNIH NABAVKI U RAZVOJU TRŽIŠNE
EKONOMIJE.. …………………………………………………… ……… 9 Sve ukupno okruženje…………………………………………………… 9 Mjere za zadovoljavanje potreba javnosti na ekonomičan način… …….. 10 OSNOVNI PRINCIPI I CILJEVI SISTEMA JAVNIH NABAVKI U BIH…………………………………………………………..
10 Principi jednakog tretmana (nediskriminacija)………………………...... 11 Transparentnost………………………………………………………... . 12 Pravična konkurencija…………………………………………….……. 13 Ekonomičnost…………………………………………………............ .. 14 Zakonitost……………………………………………………………..... 15 PLANIRANJE JAVNIH NABAVKI………………………………… .. 14 Planiranje postupka javne nabavke…………………………………….. 16 ZAKLJUČAK………………………………………………………...... 17 LITERATURA………………………………………………................. 18
UVOD
Javne nabavke u Evropskoj uniji i Bosni i Hercegovini, odnosno u Republici Srpskoj predstavljaju značajno tržište. Prema procjenama Evropske komisije, ukupna vrijednost javnih nabavki na godišnjem nivou u zemljama članicama Evropske unije iznosi 1,5 triliona evra, što predstavlja 16,3 bruto društvenog proizvoda Evropske unije. Učešće javnih nabavki u zemljama u razvoju je još značajnije i kreće se i do 30% bruto domaćeg proizvoda. Svjetska banka je procijenila godišnju vrijednost javnih nabavki u Srbiji na 1,7 milijardi američkih dolara.
Nakon sprovedenog empirijskog istraživanja, podaci pokazuju da je konkurentna praksa u javnim nabavkama ključ za efikasnu javnu potrošnju. Konkurentni i transparentni postupci nabavke preduzetnicima i javnim institucijama garantuju da nabavljaju proizvode i usluge, kao i javne radove boljeg kvaliteta za nižu cijenu.
Otvoreni, nediskriminatorni i transparentni postupci takođe podržavaju pozitivnu konkurentnost među preduzećima i preduzetnicima koji posluju na tržištima javnih nabavki. Samo preduzeća koja se takmiče sa stranim kompanijama jesu u stanju da efikasno i u potpunosti uspješno budu prisutna na stranom tržištu i da se odupru konkurenciji stranih kompanija u svojoj zemlji. Kao važno pitanje nameće se problem donošenja kvalitetnih odluka o postupcima javnih nabavki.
Pred zemlje, buduće kvalitete za ulazak u Evropsku uniju, kao što su Bosna i Hercegovina i ostale zemlje u tranziciji, postavljaju se dva cilja u reformi sistema javnih nabavki i to : usklađivanje sa zahtjevima Evropske unije i efikasnost sistema javnih nabavki.
Dakle, jedan od ciljeva reforme sistema javnih nabavki je efikasnost i „adekvatna vrijednost za dati novac“, što bi ujedno trebalo da budu i osnovni ciljevi javnih nabavki koji se odvijaju u okviru „komunitarnog prava“ i ekonomske stabilnosti.
2. POJAM JAVNIH NABAVKI
Javna nabavka je skup svih radnji i aktivnosti, koje preduzima naručilac, u cilju nabavke roba, izvršenja usluga ili izvođenja radova i za koje izdvaja obezbeđena sredstva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET