Sloboda kretanja radne snage | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sloboda kretanja radne snage". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU EKONOMIJU
I PREDUZETNIŠTVO BEOGRAD
SEMINARSKI RAD
Predmet: PRAVO EVROPSKE UNIJE
Tema: SLOBODA KRETANJA RADNE SNAGE
2010.
SADRŽAJ
Uvod............................................................................................................................................3
Sloboda, sigurnost i pravda za sve..................................................................................4
Sloboda kretanja radne snage..........................................................................................5
Zaključak.....................................................................................................................................9
Literatura .................................................................................................................................10
UVOD
Među beneficijama koje je Evropska unija obezbedila svojim građanima jeste pravo da se slobodno kreću po EU i da žive i rade u bilo kojoj zemlji EU po svom izboru. Međutim, da bi
oni zaista mogli da ućivaju ovo pravo, potrebno je da znaju da mogu da žive i rade bezbedno, da budu zaštićeni od kriminala i imaju podjednako pravo na pravnu zaπtitu u bilo kom delu Evropske unije. Ovaj problem uočen je još u vreme sklapanja Mastrihtskog sporazuma (1992), ali tek su se u oktobru 1999. godine, na posebnom samitu u Tamperu (Finska), lideri EU uhvatili u koštac sa njim. Dogovorili su se oko niza posebnih koraka koje treba preduzeti da bi Unija bila jedinstveno podruje “slobode, bezbednosti i pravde”. Ovo znači zagarantovanost osnovnih prava evropskim državljanima i obezbeđivanje poštenog postupanja sa onima koji nisu državljani EU, a stalno su naseljeni u Evropi. To takođe znači usaglašen program za pitanja azila i imigracija, izdavanje viza i upravljanje spoljnim granicama EU. To uključuje blisku saradnju policije, carine, imigracionih slućbenika i sudova.
Pod slobodom kretanja radne snage podrazmeva se ne samo zasnivanje radnog odnosa, već i slobodno obavljanje određene delatnosti osnivanjem preduzeća i drugih oblika privređivanja.
Sloboda kretanja radnika svrstava se među temeljna načela EU i jedna je od četiri slobode unutarnjeg trišta, a istovremeno je među najvažnijim pravima Zajednice.
Ugovor o radu je jedna od centralnih kategorija u radnom pravu. Od svog nastanka pa sve do danas, njegov značaj nikada nije bio upitan. Ugovorom o radu određuju se tačne obaveze poslodavca - prava uposlenika, ali i obaveze uposlenika - prava poslodavca.
Ugovorom o radu se precizira radno mesto posrednika, njegovo radno vreme, uslovi u kojima će raditi, ali i ono najvažnije: plata. Sa aspekta poslodavca, relevantno je da ugovor o radu sadrži odredbe koje čuvaju njegove poslovne tajne te odredbe o naknadi štete ukoliko je posrenik prouzrokuje. On je najčešći pravni osnov zasnivanja radnog odnosa u svim državama sa tržišnim načinom privređivanja. Naša zemlja je na tržišni način privređivanja prešla tek nakon okončanja rata pa se i ugovor o radu u ovom značenju u kojem danas postoji pojavio u tom periodu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET