Solventnost | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Solventnost". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

PRINCIP SOLVENTNOSTI
UVOD
Solventnost (engl. solvency, njem. Liquidität, Zahlungsfähigkeit), sposobnost privredne organizacije kao dužnika da u nekom dužem razdoblju udovoljava svojim finansijskim obavezama po njihovom dospeću. I prezaduženo preduzeće, a to je ono čije obaveze premašuju njegovu imovinu, odnosno imovinska prava, može biti solventno ako u dužem razdoblju može u redovnim rokovima izvršavati svoje obaveze, iako je insolventnost (nesposobnost dužnika) kao konačni ishod, po pravilu neizbežna, a s njom i primena mera prisilne likvidacije, sanacije ili prisilnog poravnanja. Solventnost se često pojmovno zamenjuje s likvidnošću kojom se izražava povoljan odnos postojećih obaveza prema raspoloživoj imovini kao trenutnoj ili kratkoročnoj sposobnosti izvršavanja dospelih obaveza plaćanja. Postoji više principa poslovanja, neki od njih su:
Princip likvidnosti
Princip poslovnosti
Princip sigurnosti i efikasnosti ulaganja
Princip rentabilnosti
Princip solventnosti
Princip ažurnosti
Princip likvidnosti u širem smislu podrazumeva nesmetan tok imovine iz novčanog u nenovčane oblike imovine i obrnuto. U užem smislu to načelo označava unovčivost (utrživost) imovine, posebno kratkotrajne. Poštovanje principa likvidnosti vezano je za iskustvo u velikim finasijskim krizama.
Princip poslovnosti i efikasnosti predstvlja načelo da se masimalni rezultati postižu sa minimalnim korišćenjem sredstava. Važi za sve sve privredne subjekte na tržištu. Pravila vezana za ovaj princip su samostalnost i objektivnost u donošenju odluka, stalna cirkulacija novca i poslovno predviđanje, razboritost i objektivnost u donošenju odluka
Firma mora predviđati događanja i unapred reagovati.
Princip sigurnosti je načelo koje označva neophodnost obezbeđenja da klijenti u određenom roku uredno izvršavaju obaveze, i posebno je važan za obezbeđenje urednog izvršavanja plasmana
Princip rentabilnosti nalaže da se novčana sredstva ulažu u poslove u kojima će se najviše oploditi (uvećati).
Princip solventnosti odnosi se na sposobnost plaćanja svih obaveza u roku njihovog dospeća.
Princip ažurnosti predstavlja bavezu firme da u određenom roku obavlja poslove i ažurno vodi poslovne promene – knjigovodstvo.
1. SOLVENTNOST
Solventnost (engl. solvency, njem. Zahlungsfähigkeit) je platežna sposobnost, sposobnost namirenja obaveza. Subjekt je solventan kad je sposoban da podmiriti dospele obaveze u iznosu i roku njihovog dospeća. Meri se odnosom raspoloživih novčanih sredstava i dospelih obaveza plaćanja. Razlikuje se preterana, optimalna, nedovoljna i granična solventnost. Kod preterane solventnosti subjekt raspolaže sa značajno više novca u odnosu na obaveze plaćanja.
Optimalna solventnost odražava odnos kad je raspoloživi novac veći za rizike od dospelih obaveza plaćanja, ta razlika je rezerva solventnosti. Nedovoljna solventnost je stanje između optimalne i granične solventnosti, situacija kad su rezerve solventnosti nedovoljne i kad postoji rizik granične solventnosti i insolventnosti. Granična solventnost odražava odnos kod kojeg je raspoloživi novac jednak dospelim obavezama plaćanja, novčana rezerva ne postoji. Postoji i stanje insolventnosti, situacija u kojoj su dospele obaveze plaćanja veće od raspoloživog novca. Solventnost je izravno povezana s likvidnošću, ona je kratkoročni aspekt likvidnosti poslovanja.
1.1 Pokazatelji solventnosti
Najčešće korišteni pokazatelji solventnosti su:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET