Sopstveni i pozajmljeni kapital preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sopstveni i pozajmljeni kapital preduzeća". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Ekonomski fakultet
Univerziteta u Kragujevcu
SEMINARSKI RAD
Tema: Sopstveni I pozajmljeni kapital preduzeca
Kragujevac, novembar 2007.
SADRZAJ:
Sopstveni kapital preduzeca……………………………………..3
Pozajmljeni kapital preduzeca…………………………………12
Dugorocni krediti……………………………………………....14
Kratkorocni krediti………………………………………….....16
Emitovanje obveznica………………………………………….17
Literatura………………………………………………………18
Sopstveni kapital preduzeca
Pravna forma preduzeca u kojoj preduzeca mogu biti osnovana i vodjena opredeljena je mnogim faktorima kao sto su odgovornost za poslovanje, ucesce u dobitku, oporezivanje rezultata, kontrola poslovanja, odlucivanje i dr. Medju odlucujuce faktore pri izboru pravne forme preduzeca ubraja se nacin pribavljanja sopstvenih sredstava. Polazeci od ovog i drugih navedenih kriterijuma razlikuju se sledece pravne forme preduzeca: a) inokosna preduzeca, b) drustva lica, odnosno preduzeca sa ortacima, koja se javljaju kao ortakluk ili kao komanditno drustvo bez akcija i c) drustva kapitala koja takode imaju dva osnovna oblika - drustva sa ogranicenom odgovornoscu i akcionarska drustva. Inokosna preduzeca i drustva lica se, po pravilu, nalaze u privatnoj svojini, dok se drustva kapitala mogu nalaziti u privatnoj, drzavnoj, zadruznoj ili mesovitoj svojini.
Kod inokosnih preduzeca sopstveni kapital je kapital vlasnika preduzeca. Vlasnik preduzeca je i preduzetnik. On odgovara za poslovanje preduzeca ne samo ulozenim sredstvima vec celokupnom svojom imovinom.
Drustva lica, koja kako je vec navedeno, cine pored ortakluka i komanditna drustva bez akcija do potrebnih sredstava dolaze preko uloga clanova drustva odnosno ortaka. Za obaveze koje iz poslovanja ovih drustava proisteknu odgovaraju clanovi drustva solidarno i neograniceno.
U drustvima sa ogranicenom odgovornoscu do sopstvenih sredstava se dolazi preko udela clanova drustva. Za razliku od inokosnih preduzeca i drustava lica, u drustvima kapitala kojima pripadaju drustva sa ogranicenom odgovornoscu izvrseno je podvajanje vlasnika i drustva. Za obaveze proistekle iz poslovanja odgovara samo drustvo, koje ima svojstvo pravnog lica, i to do visine sopstvenog kapitala.
Deonicka ili akcionarska drustva sopstvena sredstva sticu prodajom emitovanih deonica. Deonidki kapital koji se formira prodajom deonica je osnovni deo sopstvenog kapitala ovih druStava. Osim deonickog kapitala u sopstveni kapital deo-nickih drustava ubrajaju se azio, rezerve, preneta dobit i neraspodeljena dobit.
Imajuci u vidu okolnost da su izvori sopstvenih sredstava razliclti kod preduzeca razlicitih pravnih formi, nuzno je formiranje sopstvenog kapitala razmotriti za svaku pravnu formu preduzeca posebno.
Visina formiranog sopstvenog kapitala menja se pod uticajem ostvarenih poslovnih rezultata (dobitaka i gubitaka), kao i dodatnim ulaganjima kapitala i povlacenjem ulozenog kapitala od strane vlasnika. Kako su promene sopstvenog kapitala uslovljene ostvarenim finansijskim rezultatom cvrsto vezane za njegovo formiranje i raspodelu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET