Spoljnotrgovinska preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Spoljnotrgovinska preduzeća". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poslovna skola strukovnih studija Leskovac
Seminarski rad
Predmet: Spoljnotrgovinsko poslovanje
Tema: Spoljnotrgovinska preduzeca
Menadzment u biznisu
11235
Leskovac, 2012
OBLICI PREDUZEĆA
Međunarodna trgovinska razmena se može obavljati između država i
pojedinaca (fizičkih i pravnih lica) ili između pojedinaca - državljana različitih zemalja. To bi, uglavnom, bili nosioci spoljnotrgovinske delatnosti. Oni se među sobom bitno razlikuju po karakteru svojine nad sredstvima kojima raspolažu I organizaciji poslovanja prema svojoj užoj specijalnosti u spoljnotrgovinskoj delatnosti.
Po karakteru svojine nad sredstvima preduzeća se dele na ona u društvenoj
svojini (državna, zadružna i društvenih organizacija) i u privatnoj svojini.
Spoljnotrgovinska delatnost u celini je veoma raznolika. Ona se, ipak, može
grupisati u nekoliko posebnih grana, koje se međusobno bitno razlikuju po nizu merila. U vezi s tim se na odgovarajući način osposobljavaju proizvodna preduzeća da za svoje sopstvene potrebe obavljaju spoljnotrgovinske poslove, ili se osnivaju posebna preduzeća (trgovačke firme) sa zadatkom da obavljaju jednu ili više srodnih od posebnih grana spoljnotrgovinskih delatnosti. Tako postoje preduzeća za izvoz i uvoz, posredničke firme (konsignaciona skladišta, servisi I sl.), preduzeća za međunarodno trgovinsko posredovanje i preduzeća za vršenje raznih uslužnih delatnosti proizvodnog ili neproizvodnog karaktera (kontrola i
prijem robe i usluga, projektovanje, međunarodna špedicija, transport i osiguranje, spoljnotrgovinske banke, turističke organizacije).
PRIVATNA PREDUZEĆA (FIRME)
Prema strukturi sopstvenosti kapitala kojim raspolažu, preduzeća mogu biti
dvojaka: sopstvenost jednog lica ili porodice ili većeg broja lica udruženih u jedno društvo. U prvom slučaju preduzeće je isključiva svojina jednog lica ili porodice, u drugom je svojina dva ili više lica (društva).
Sopstvenik-pojedinac snosi punu odgovornost sam za delatnost preduzeća, a
kod preduzeća - društva, odgovornost obično snose članovi društva srazmemo učešću u ukupnom kapitalu preduzeća. Inače, unutrašnja organizacija se reguliše ugovorom o osnivanju društva između članova, a njegov odnos prema vlastima I drugim licima se propisuje zakonima zemlje.
Od svih do sada iznetih oblika najstariji je preduzeće sopstvenost jednog
lica - trgovačka radnja, koji se i do danas u masi sačuvao. Finansijska moć
ovakvih preduzeća je najčešće ograničena i svodi se na vršenje određene delatnosti u manjem obimu. Međutim, sa narastanjem proizvodnih snaga društva I zaoštravanjem problema tržišta - za plasman gotovih proizvoda i nabavku sirovina, a između ostalog i radi odupiranja rastućoj konkurenciji, pojavila se potreba za udruživanjem kapitala, domaćeg u okviru jedne zemlje, ili u međunarodnom obimu - udruživanje kapitala iz više zemalja.
U zavisnosti od oblika u kome se kapital udružuje postoji nekoliko vrsta
takvih preduzeća.
POSREDNIČKA TRGOVAČKA PREDUZEĆA
Rastući obim i asortiman savremene proizvodnje u svetu, uz izvesno
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET