Spoljnotrgovinska uloga poljoprivrede | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Spoljnotrgovinska uloga poljoprivrede". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

EKONOMSKI FAKULTET U NIŠU
SEMINARSKI RAD
SPOLJNOTRGOVINSKA ULOGA POLJOPRIVREDE
NIŠ
2005.
SADRŽAJ :
Uvodna razmatranja......................................................................2
Spoljnotrgovinska razmena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Srbije.............................................................................3
Rezultati spoljnotrgovinske rzmene u 2004 godini.....................4
Osnovni limitirajući činioci u realizaciji izvoza..........................7
Cenovna i kvalitativna konkurentnost poljoprivrede i prehrambene industije u Srbiji.....................................................8
Ekonomski kriterijumi tržišne strukture.....................................9
Ekonomska opravdanost navodnjavanja u Srbiji.....................11
Zakljucna razmatranja – razvojni prioriteti.............................13
Apstrakt: Trgovinske reforme doprinose uklanjanju svih barijera koje postoje, doprinose globalnim privrednim integrativnim procesima, podstiču produktivnost i rast dohodka proizvođača. Kako sve zemlje ne mogu biti dobitnici, interventnim merama politike, na nacionalnom i internacionalnom planu može se osećaj gubitnika ublažiti. Posebno se to odnosi na zemlje u razvoju, kojima se posebnim merama pruža mogućnost da obezbede veću konkurentnost u međunarodnoj trgovini.U radu se analiziraju prednosti koje poljoprivreda Srbije realizuje u međunarodnim trgovinskim tokovima i daju uslovi sa predlozima kako bi se rezultati maksimizirali. Rad istovremeno sadrži analizu kretanja poljoprivredne trgovine pokrivajući i teme kao što su izvozne performanse, strukturu poljoprivredne trgovine i objektivne konkurentske prednosti, u cilju dobijanja pokazatelja o vrsti aktivnosti koji merama poljoprivredne politike treba da budu podsticana.
Kljućne reči: poljoprivredna trgovina, prerada hrane, objektivne komparativne prednosti, trgovinska struktura, mere za otklanjanje trgovinskih nedostataka, liberalizacija.
1. UVODNA RAZMATRANJA
Poljoprivreda Srbije od raspada bivše SFRJ posluje u nestabilnim i izrazito
nepovoljnim uslovima, što je uticalo na smanjenje obima proizvodnje (osciliranje sa padovima i rastom) i promenu proizvodne strukture, pre svega kapitalno intenzivnih proizvodnji: stočarstva i proizvodnje industrijskog bilja, jer u gotovo celom periodu izostaju efikasne mere ekonomske politike. Poljoprivredna proizvodnja već duži niz godina ostvaruje sporiji rast u odnosu na svoje objektivne proizvodne mogućnosti i značaj koji ima u privrednoj strukturi zemlje.
Kretanje poljoprivredne proizvodnje u periodu 1994 – 2004. godine Izvor: SGS, RZS
Pored pada fizičkog obima proizvodnje, ovu delatnost karakteriše još uvek
niz nepovoljnosti koje se još manifestuju prvenstveno u sledećem:
• dezinvestiranje kao posledica još neadekvatnog sistema finansiranja i
politike kreditiranja neprilagođene specifičnostima poljoprivredne proizvodnje;
• dugogodišnji nepovoljan položaju u primarnoj i sekundarnoj raspodeli na
osnovu depresiranih cena poljoprivrednih proizvoda i dispariteta cena industrijskih
inputa i agrarnih proizvoda;
• veoma niska akumulativna i reproduktivna sposobnost poljoprivrednih gazdinstava, preduzeća, zemljoradničkih zadruga i ostalih robnih poljoprivrednih proizvođača;
• izražen nedostatak u upotrebi potrebnih repromaterijala, pre svega mineralnih
đubriva i sredstava za zaštitu bilja;
• opadanje tehničko-tehnološkog nivoa i ekstenzifikacija biljne i stočarske
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET