Struktura globalnih modela upravljanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Struktura globalnih modela upravljanja". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Predmet: UPRAVLJANJE FINANSIJAMA
Socijalnog I zdravstvenog osiguranja
Tema: STRUKTURA GLABALNIH MODELA UPRAVLJANJA
SADRZAJ:
1. UVOD
2. NEOLIBERALISTCKI MODEL
3. SOCIJALDEMOKRATSKI MODEL
4. KORPORATIVNO KONSENZUSNI MODEL
5. MODEL INTEGRISANE DRZAVE BLAGOSTANJA
6.LITERATURA
1.UVOD:
Nacionalna drzava je sve do 1870. godine zamisljena I konstituirana kao stvaratelj I cuvar gradjanskog drustva.
Dve decenije pre kraja 19. veka nacionalna drzava je bila vec pretvorena u agenciju sa ekonomskim zaduzenjima,koja regulisu biznis,privredna preduzeca I vlasnistvo.
Postepeno se,medjutim uvidjalo da je posao nacionalne drzave I vlade sadrzan u ocuvanju klime za privredni prosperitet kroz odrzavanje poreza na niskom nivou,kroz odrzavanje stabilnosti novca,kroz podizanje stednje.
U teoriji I praksi egzistiraju tipicni modeli blagostanja,odnosno socjalnog razvoja I socijalne politike .Strukturu globalnih modela upravljanja blagostanjem cine sledeci modeli:
neoliberalisticki model
social demokratski model
korporativisticko-konsenzusni model I
model integrisanog blagostanja
2. NEOLIBERALISTCKI MODEL:
Kao tipicni predstavnici neokonzervativne politike pominju se Hajek I Fridmen.
Slicno misli I Fridman,po kome apsolutna privatizacija svih svera drustvenih I ekonomskih odnosa I eliminacija mesanja drzave u socijalne I trzisne odnose bitna prepostavka na vracanje na polazne osnove gradjanskog drustva.
Prelaz ka slobodi gradjana I drustva moguc je uz cetiri kljucna uslova:
prenosenje osnovnog drustvenog bogatstava u privatno vlasnistvo
temeljna zastita licne svojine I njeno garantovanje
stroga ogranicenost drzavne uprave, ciji zadatak je zastita zakonitosti I poretka slobodnih trzisnih osnova, a nikako mesanje u ekonomiju I drustvene delatnosti
relativno stabilan monetarni system
Pruzajuci pomoci privredama u tranziciji Fridmen se ostro protivi,jer bi se time konzervirala uloga drzave u procesu naviknute redistribucije sredstava.
Znacajno redukovanje drzavnih funkcija I troskova I posebno suzavanja socijalnih davanja I programa,koji imaju karakter potrosnje bitna su pretpostavka izlaska iz ekonomskih I drugih kriza.
3. SOCIJALDEMOKRATSKI MODEL:
Za razliku od neoliberalnog modela zastupljen je u skoro svimevropskim zamljama trzisne ekonomije , koji na principijelan nacin razresava narasle drustvene protivrecnosti I rastuce socijalne tenzije.Socijalna politika drzave blagostanja je jedno od sredstava podsticanja I usmeravanja drustvenih promena.
Drzava se javlja kao znacajna integrativna institucija drustva I istovremeno promoter promena, posebno u socijalnoj sferi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET