Tačka Pokrića | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tačka Pokrića". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
1. UVOD........................................................................................................................... 2
2. TAČKA POKRIĆA TROŠKOVA
2.1. Definicija tačke pokrića.......................................................................... 3
2.2. Značaj tačke pokrića u poslovanju............................................................................ 4
3. Konstrukcija tradicionalnog modela tačke pokrića............................. 5
3.1. Grafičko predstavljanje tačke pokrića....................................................................... 6
3.2. Matematičko izračunavanje tačke pokrića.................................................................. 8
3.2.1    TAČKA POKRIĆA TROŠKOVA IZRAŽENA U KOLIČINI UČINAKA........ 10
3.2.2    TAČKA POKRIĆA TROŠKOVA IZRAŽENA U  % ISKORIŠTENOSTI KAPACITETA................................................................................................................. 10
3.2.3.TAČKA POKRIĆA TROŠKOVA IZRAŽENA U VISINI PRIHODA................ 11
3.3. Doprinos pokrića....................................................................................................... 11
4.    PRIMJER IZ PRAKSE
5. ZAKLJUČAK
PRILOZI
LITERATURA
1. UVOD
Ključna uloga tačke pokrića u donošenju poslovnih odluka i predviđanju prihoda, troškova i finansijskog rezultata je razlog odabira ove teme, „Tačka pokrića“, za seminarski rad. Posmatrajući savremene uslove poslovanja evidentno je da se preduzeće susreće s nizom različitih izazova i novih zahtjeva koji pred njih postavlja ne više samo tržište (potrošači i konkurencija), nego i šire društveno okruženje. „Globalizacija i nastanak svjetskog tržišta zaoštrava tržišnu konkurenciju, te povećava rizik i neizvjesnost poslovanja. Sve navedeno utiče na postavljanje niza novih ciljeva o kojima je potrebno voditi računa, stoga posebnu pažnju trebamo posvetiti dobroj analizi internih mogućnostima i ekstremnim preprekama i šansama. Cilj analiza je izbor adekvatnih i usklađenih ciljeva, te strategija djelovanja i metoda u postizanju ciljeva.“ Zbog navedeni činjenica raste značaj procesa (adekvatnog, efikasnog) planiranja a time i raste značaj plansko-kontrolnog instrumenta u obliku modela tačke pokrića. U ovom senimarskom radu ćemo vas upoznati s definicijom tačke pokrića, nekim njenim osnovnim karakteristikama, konstrukcijom tradicionalnog modela tačke pokrića što bi trebalo doprinijeti razumjevanj važnosti tačke pokrića u analizi poslovanja.
2.1. Definicija tačke pokrića
„ Prelomna tačka je ona u kojoj je dobit preduzeća jednaka nuli. U toj tački se izjednačavanj prihodi i rashodi preduzeća. Preduzeće ostvarenim prihodom može da pokrije sve troškove poslovanja (ali ne da ostvaruje nikakvu dobit).“
Nulta tačka
BREAK-EVEN-ANALYSIS – BEA (prelomna tačka)
Prag ekonomičnosti
Prag rentabilnosti
Mrtva tačka korisnosti
U tački pokrića se vrši izjednačavanje prihoda i rashoda te odatle nosi naziv prag ekonomičnosti jer je poznato da navedeni ekonomski princip i počiva na odnosu prihoda i rashoda. Pojedini teoretičari kotriste i naziv prag rentabilnosti, premda navedenu vrijednost ne treba povezivati s rentabilnosti, kao ekonomskim principom. Poznato nam je da se ekonomski princip rentabilnosti izražava u težnji ostvarivanja što većeg poslovnog rezultata uz što manje angažovanih sredstava. Navedeni naziv je vezan za činjenicu da desno od tačke pokrića ( na grafikonu tačke pokrića, slika 1.) preduzeće počinje ostvarivati dobit.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET