Teorije inflacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Teorije inflacije". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U NIŠU
EKONOMSKI FAKULTET NIŠ
SEMINARSKI RAD
Tema: TEORIJE INFLACIJE
Niš, 2012
UVOD
Inflacija kao ekonomski fenomen javlja se kao sintetizovan izraz stanja narušenog ekonoms kog znanja nacionalne privrede. Teorijski i empirijski gledano, postoji visok stepen saglasnosti istraživača da inflacija nastaje i traje kao posledica višestranih uzroka koji se međusobno uslovljavaju i preliću. Najčešće se izražava kao inflacija tražnje, inflacija troškova, uvozna inflacija, strukturna inflacija, a u našim uslovima pravo građanstva dobilo je pojam inflacije uslovljene političkim činiocima. Visok nivo inflacije u svom nominalnom izrazu jednako razorno utiče na obezvređivanje vrednosti privrednih rezultata, bez obzira koji je od pomenutih uzroka, ili svaki od njih u određenoj meri, uslovio njeno kretanje i koje je od pomenutih uzroka, ili svaki od njih u određenoj meri, uslovio njeno kretanje i nivo.
Osnovni uticaj na inflaciju u našim uslovima u proteklom periodu imaju monetarni činioci. Međutim, izuzetno snažan uticaj na postojeće stanje imaju i nemonetarni činioci, kao što su: disparitet cena, znatna razlika u stepenu razvijenosti privredne strukture, česte izmene u podsistemima privrednog sistema i privrede kao celine, rast svih oblika potrošnje iznad ostvarenog dohotka i dr. Svaki od pomenutih faktora generiše inflatorno ponašanje u reprodukciji, a to se reflektuje u opštoj stopi rasta cena, ili sumom povećanih gubitaka.
1
1.TEORIJE INFLACIJE
Kvantitativna teorija inflacije
Kvantitativna teorija inflacije naziva se i klasična teorije inflacije, zato što su je zastupali predstavnici klasične građanske finansijske teorije, tokom XIX i početkom XX veka. U ovom periodu važio je sistem zlatnog važenja sa opticajem zlatnika, gde su sve emitovane novčaninice bile 100% pokrivene u zlatu.
Po predstavnicima klasične teorije opsti nivo cena se može posmatrati na dva načina:
preko nivoa cena P, ( potreban broj novčanih jedinica za kupovinu određene količine- korpe dobara i usluga) i
preko kupovne snage novca 1/P ( to je količina dobara i usluga koja se može kupiti za jednu novčanu jedinicu).
Osnovna jednačina kvantitativne teorije novca- Fišerova formula (MV = PT) sugeriše da porast količine novca u opticaju, uz stabilnu brzinu novčanog opticaja i nepromenjen iznos roba i usluga na tržištu rezultira u rastu cena. Svaki put kad nivo cena raste dolazi do pada kupovne snage novca. Prema tome, predstavnici kvantitativne teorije smatraju da raspoloživa količina novca određuje vrednost novca, dok je rast količine novca osnovni uzrok inflacije.
Vrednost novca zavisi od ponude i tražnje novca. Ponuda novca uslovljena je ponašanjem centralne banke, koja svojim akcijama i merama determiniše količinu novca koja će se naći u opticaju u nekoj zemlji. S druge strane, tražnja novca zavisi od ponašanja privrede i stanovništva, tj. od toga koliko deo svog bogatstva oni žele da drže kod sebe u cilju očuvanja svoje likvidnosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET