Transnacionalne kompanije i globalna imperija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Transnacionalne kompanije i globalna imperija". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
PREDMET: MEDJUNARODNA EKONOMIJA I FINANSIJE
TRANSNACINALNE KOMPANIJE I GLOBALNA IMPERIJA
Čačak, maj, 2009.
Sadržaj
Uvod 3
1. DEFINISANJE POJMA TRANSNACIONALNE KOMPANIJE 4
2. TRANSNACIONALNE KOMPANIJE I MEĐUNARODNA TRGOVINA 6
3. INTRAFIRMSKA TRGOVINA 7
4. TRANSNACIONALNE KOMPANIJE I SPOLJNA TRGOVINA MATIČNIH ZEMALJA 8
5. TRANSNACIONALNE KOMPANIJE I SPOLJNA TRGOVINAZEMALJA DOMAĆINA 10
6. POJAM I KARAKTERISTIKE EKONOMSKE GLOBALIZACIJE 11
7 .TRANSNACIONALIZACIJA I GLOBALIZACIJA 13
8. GLOBALNA STRATEGIJA 15
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 19
Uvod
DEFINISANJE POJMA TRANSNACIONALNE KOMPANIJE
Definicije transnacionalnih kompanija su brojne i različite. Razlike postoje kako u njihovom pojmovnom određenju (kompanija, korporacija, preduzeće), tako i u upotrebi različitih atributa uz ove pojmove (transnacionalna, multinacionalna...), pa je neophodno napraviti razliku između različitih termina koji se koriste u literaturi. Prvo, treba napraviti razliku između pojmova korporacija i kompanija. Dok se pod pojmom korporacija podrazumeva preduzeće koje je osnovano i posluje akcionarskim kapitalom (akcionarsko društvo) i predstavlja samo jedan pravni vid organizovanja transnacionalnih kompanija, pojam kompanija je širi i označava preduzeće kao oblik organizacije poslovne aktivnosti uopšte. Iako je većina transnacionalnih kompanija organizovana kao akcionarsko društvo – korporacije (jer je to pogodan način da se sakupi neophodan iznos kapitala za poslovanje izvan državnih granica), ispravniji je termin kompanija, jer se pod njim, kao širim pojmom, podrazumevaju svi oblici, odnosno forme preduzeća, pa i korporacije. Drugo, u pogledu različitih atributa (međunarodna, internacionalna, multinacionalna, nadnacionalna, supranacionalna, globalna i transnacionalna) koji se koriste za označavanje ovih preduzeća, kao adekvatan ističe se termin transnacionalna. Izraz trans je latinska reč koja znači preko, iznad, a s obzirom da izabranim atributom treba da se označi poslovna aktivnost preduzeća koja prevazilazi granice u kojima je to preduzeće osnovano (i ima domicil), te je adekvatno da se za ova preduzeća koristi naziv transnacionalna preduzeća odnosno transnacionalne kompanije. Često se kao sinonimi koriste pojmovi: multinacionalna i transnacionalna kompanija. Razlika između njih je u tome što se rukovodstvo multinacionalne kompanije nalazi u više zemalja, tako da matična zemlja (zemlja porekla) ove kompanije nije samo jedna zemlja, već je to veći broj zemalja. Može se očekivati da će se broj ovih kompanija znatno povećati usled procesa globalizacije svetske privrede, velikog broja fuzija preduzeća i decentralizacije odlučivanja.
Tipični primeri multinacionalnih kompanija su firma Royal Dutch/Shell, britansko-holandska kompanija nastala spajanjem dve transnacionalne kompanije iz ove dve zemlje, kojom se upravlja iz dva centra, dve zemlje, zatim firma DaimlerChrysler (američko-nemačka kompanija), Unilever (britansko-holandska kompanija), itd.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET