Tržište kapitala | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tržište kapitala". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ..................................................................................................................... 3
1. Појам тржишта и тржишта капитала ..................................................... 4
1.1. Функција и циљеви тржишта капитала ...................................... 5
1.2. Национално и међународно тржиште ........................................... 6
1.3. Неорганизовано и организовано тржиштe .................................... 6
2. Финансијски инструменти којима се тргује на тржишту
капитала ............................................................................................................. 7
2.1. Акције ................................................................................................ 7
2.2. Обвезнице .......................................................................................... 7
3. Учесници на тржишту капитала ............................................................... 8
4. Институције тржишта капитала ............................................................. 8
5. Тржиште власничких и дужничких хартија од вредности ..................... 9
6. Тржиште капитала у Србији ................................................................... 10
Закључак .......................................................................................................... 11
Литература ..................................................................................................... 12
Увод
Живимо у времену великих промена у политичким и привредним односима, па и у финансијама. Зато у нашој земљи расте интерес за знањем из области финансијксог менаџмента, што је нарочито последица све већег присуства тржишних елемената у нашем привредном систему. Извесно је да у нашој земљи управљање предузећима у многоме заостаје у односу на светске стандарде. Многи руководиоци су схватили да су неопходне корените промене у тој области, што указује на потребу да се развија концепција сопственог менаџмента, а нарочито финасијског. Из тих разлога, финансијски менаџмент има важну улогу у развоју предузећа. Финансијски менаџер треба да постави циљеве предузећа. Финансирање је важно за оснивање, текуће пословање и развој предузећа. Финансијско тржиште представља саставни дио финансијског система једне економије. Финансијски систем се састоји од: (1) финансијских тржишта; (2) учесника и посредника и (3) финансијских инструмената. Ефикасан финансијски систем треба да омогући квалитетно функционисање привредног система, раст и развој националне економије и целокупни друштвени просперитет. Финансијско тржиште је «механизам који доводи у везу понуду и тражњу финансијских средстава која могу да буду краткорочна (тржиште новца) и дугорочна (тржиште капитала Финансијско тржиште је основни сегмент финансијског система и оно омогућава повезивање двије основне групе економских субјеката: економских субјеката са вишком финансијских средстава у одређеном временском интервалу, економских субјеката којима недостају финансијска средства у истом временском периоду.
1. Појам тржишта и тржишта капитала
Финансијска тржишта представљају места на којима се тргује финансијским инструментима. Она се могу дефинисати и као организована места на којима се сусрећу понуда и тражња за развличитим облицима финансијских инструмената (или активе). На финансијским тржиштима се повезују две значајне макроекономске категорије - штедња и инвестиције.
Слика бр. 1 Финансијско тржиште – подела .
Логична асоцијација на појам тржишта јесте да је то место на којем се нешто тражи, односно место на којему се купује и продаје нека роба. То је место на којем се сусрећу понуда и потражња: продавац нуди робу на продају (понуда), купац тражи робу за куповину (потражња). На пример, роба којом се тргује на зеленој пијаци јесте воће, поврће, у рибарници се сусрећу понуда и потражња рибе, плодова мора и сл. . Тржиште капитала је тржиште на којем се купује и продаје капитал, односно место на којему се сусрећу потражња и понуда капитала. На овом тржишту се тргује дугорочним финансијским инструментима, најзаступљеније су акције и дугорочни кредити, а значајно место заузимају дугорочне обвезнице, полисе осигурања и инструменти пензионих фондова. Оно омогућава усмеравање слободних финансијских средстава у најрентабилније инвестиционе пројекте. Иако можда и не знамо тачно шта капитал јесте, већ предосјећамо да има везе с новцем. Заправо, тржиште капитала јако мирише на новац због истог разлога због којега пијаца одише сезонским воћем и поврћем, а рибарница својом специфичном и лако препознатљивом мјешавином мириса. Стога једна од најпознатијих и најједноставнијих дефиниција капитала и каже да је то новац који се употребљава у инвестицијске сврхе. Ако се нпр. на тржишту воћа и поврћа састају понуда и потражња воћа и поврћа, то значи да се за одредјену количину воћа или поврћа размењује одредјени новчани износ. Аналогно томе, могли бисмо рећи да се на тржишту капитала размењује новац за инвестицијске сврхе за одредјени новчани износ – и тако ћемо доћи до тачке где је мало тога јасно. Основни разлог због којега је претходна аналогија толико збуњујућа јест да роба којом се тргује није прецизније разграничена од новчаних износа којима се тргује: за новац се на тржишту капитала не тргује капиталним (тј. новчаним) износима, већ капиталним добрима односно финансијским инструментима, тј. вредносним папирима. Капитална добра, финансијски инструменти и хартије од вредности синоними су - они само истичу аспекте економске вриједности, финансирања подузећа или правну страну акција, обвезница односно других хартија од вредности.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET