Tržište radne snage | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tržište radne snage". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: Ekonomija
Tema: Tržište radne snage
SADRŽAJ
TRŽIŠTE RADNE SNAGE
1. UVOD
Tržišna privreda predstavlja tržišnu valorizaciju svih faktora proizvodnje i bez jedinstva svih faktora proizvodnje nema ni tržišta.
Pored ponude i tražnje roba na tržištu roba, vrši se ponuda i tražnja radne snage na tržištu rada.
Tržište rada je sastavni deo celokupnog tržišta i tržišnog mehanizma.
Ekonomska dimenzija tržišta radne snage se manifestuje na više načina:
tržište je mehanizam koordinacije i dovođenja u vezu zainteresovanih aktera;
odnosi razmene se baziraju na ekonomskom interesu;
ne postoje prethodne garancije a ni obaveze za zainteresovane aktere;
ujednačavanje nivoa zarada;
definisanje nivoa preduzetničkog rizika;
mobilnost radne snage.
2. KLASIFIKACIJA TRŽIŠTA RADNE SNAGE
Tržište radne snage se deli na:
sekundarno tržište, na kome se nudi i kupuje nekvalifikovana radna snaga. Ona se odlikuje najvećim stepenom nestabilnosti i relativno najnižim stepenom zarada radnika. U tom segmentu tržište deluje najsavršenije, a sa aspekta radne snage najsurovije.
tzv. podređeno primarno tržište, na kome se ostvaruje ponuda kvalifikovane radne snage, čija je relativna sigurnost obezbeđena nadoknadom za slučaj nezaposlenosti.
tzv. nezavisno primarno tržište radne snage, na kome se nudi i kupuje visokokvalifikovana radna snaga, čiji odnosi ponude i tražnje obezbeđuju sigurnost radnog mesta, kao i relativno visoke zarade.
Segmentirano tržište radne snage je posledica sindikalnog organizovanja, sa značajnom ulogom države. Kolektivnimim pregovaranjem, kao sredstvom socijalnog dijaloga se očuvava socijalni mir.
3. KARAKTERISTIKE SAVREMENOG TRŽIŠTA RADNE SNAGE
Rad predstavlja posebnu, specijalnu vrstu robe; to je roba u kojoj se reflektuje licni interes svakog čoveka. Zarada (nadnica) je cena po kojoj poslodavac kupuje ovu vrstu robe. Na tržistu savršene konkurencije ova cena, determinisana je ponudom i tražnjom za radnom snagom. Marksistička ekonomska teorija najamninu predstavlja kao novčani izraz vrednosti radne snage. Najamninom se plaća radna snaga a ne rad, tako da se vrednost radne snage kao robe određuje drustveno-potrebnim radnim vremenom za njenu reprodukciju. Marksisti kažu da se na površini pre ovlđlujućih odnosa proizvodnje najamnina ispoljava kao cena rada.
3.1. TRAŽNJA ZA RADNOM SNAGOM
Opšti princip primenljiv za sve vrste proizvoda na otvorenom i slobodnom tržistu je da individue mogu prodati svoje pro izvode i usluge, ukoliko postoji tražnja za proizvodima i uslugama koje oni nude. Tu važi pravilo: ukoliko je veća tražnja za određenim proizvodom, biće veća i njegova tržišna cena, a samim tim biva veća i tražnja za radnom snagom koja se bavi izradom tog proizvoda. Znači, tražnja za radnom snagom je izvedena tražnja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET