Tržište radne snage | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tržište radne snage". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод 3
1. Класификација тржишта радне снаге 4
2. Карактеристике савременог тржишта радне снаге 4
2.1. Тражња за радном снагом 5
2.2. Понуда радне снаге 6
3. Висина наднице и незапосленост 7
4. Колективни уговори 8
5. Значај и улога тржишта рада 10
Закључак 11
Литература 12
Увод
Тржишна привреда представља тржишну валоризацију свих фактора производње и без јединства свих фактора производње нема ни тржишта.
Поред понуде и тражње роба на тржишту роба, врши се понуда и тражња радне снаге на тржишту рада.
Тржиште рада је саставни део целокупног тржишта и тржишног механизма.
Економска димензија тржишта радне снаге се манифестује на више начина:
тржиште је механизам координације и довођења у везу заинтересованих актера;
односи размене се базирају на економском интересу;
не постоје претходне гаранције а ни обавезе за заинтересоване актере;
уједначавање нивоа зарада;
дефинисање нивоа предузетничког ризика;
мобилност радне снаге.
1. Класификација тржишта радне снаге
Цена радне снаге се не одређује само од односа понуде и тразње , вец и од великог броја других фактора . На овом тржишту су супростављени интереси радника и послодавца . На тржишту радне снаге није могуце формирати најамнину као цену радне снаге на оном нивоу који би омогуцио да не постоји висак понуде рада над тразњом . За ово тржиште је карактеристицно да постоји незапосленост . Тако на овом тржишту постоји асиметрицност у кретању најамнине , која се огледа у брзем порасту најамнине од повецања тразње за радном снагом у условима привредног развоја и споријем паду најамнине у односу на смањење тразње за радном снагом у условима успоравања привредне активности.
Тржиште радне снаге се дели на:
секундарно тржиште, на коме се нуди и купује неквалификована радна снага. Она се одликује највећим степеном нестабилности и релативно најнижим степеном зарада радника. У том сегменту тржиште делује најсавршеније, а са аспекта радне снаге најсуровије.
тзв. подређено примарно тржиште, на коме се остварује понуда квалификоване радне снаге, чија је релативна сигурност обезбеђена надокнадом за случај незапослености.
тзв. независно примарно тржиште радне снаге, на коме се нуди и купује висококвалификована радна снага, чији односи понуде и тражње обезбеђују сигурност радног места, као и релативно високе зараде.
Сегментирано тржиште радне снаге је последица синдикалног организовања, са значајном улогом државе. Колективнимим преговарањем, као средством социјалног дијалога се очувава социјални мир.
2. Карактеристике савременог тржишта радне снаге
Рад представља посебну, специјалну врсту робе; то је роба у којој се рефлектује лицни интерес сваког човека. Зарада (надница) је цена по којој послодавац купује ову врсту робе. На тржисту савршене конкуренције ова цена, детерминисана је понудом и тражњом за радном снагом. Марксистичка економска теорија најамнину представља као новчани израз вредности радне снаге. Најамнином се плаћа радна снага а не рад, тако да се вредност радне снаге као робе одређује друствено-потребним радним временом за њену репродукцију. Марксисти кажу да се на површини преовлђ ујућих односа производње најамнина испољава као цена рада.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET