Primjena CAPM modela na tržištu kapitala Republike Srpske | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Primjena CAPM modela na tržištu kapitala Republike Srpske". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ У БАЊОЈ ЛУЦИ
ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ
БАЊА ЛУКА
ПРИМЈЕНА CAPM МОДЕЛА НА ТРЖИШТУ КАПИТАЛА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
Приступни рад
Ментор: Кандидат:
Бања Лука, септембар 2012 . године
САДРЖАЈ
УВОД 3
1. КАРАКТЕРИСТИКЕ САРМ-а 5
2. ПРОРАЧУН БЕТА КОЕФИЦИЈЕНТА И ЗАХТИЈЕВАНЕ СТОПЕ ПРИНОСА 8
3. ПРИМЈЕНА САРМ-а 11
4. ПРИМЈЕНА САРМ МОДЕЛА НА ТРЖИШТУ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ 13
4.1. Примјена САРМ-а на акције Телекома Републике Српске (јануар-јун 2012) 14
4.2. Примјена САРМ-а на акције Рафинерије уља Модрича (јануар-јун 2012) 16
4.3 . Примјена САРМ-а на акције Телекома Републике Српске и Рафинерије уља Модрича (јануар-јун 2011) 20
ЗАКЉУЧАК 22
ЛИТЕРАТУРА 25
УВОД
Sharpe и Lintner су развили поједностављени једнофакторски модел вредновања финансијске имовине, у којем се претпоставља да је принос сваке хартије од вриједности повезан само са једним фактором. Тај фактор представља ризик који су инвеститори спремни да преузму да би имали већи принос, и означава се као β фактор. Наравно, логично је да би хов са већом бетом требало да омогуће и већи принос својим власницима. Претпоставка овога модела је та да, пошто диферзификација омогућава константан принос са истим ризиком, те се с тога инвеститори неће одлучити на недиверзификован ризик, постоји тзв. тржишни портфолио, чији је очекивани принос једнак очекиваном приносу комплетног тржишта, односно свих инвестиција. Овакав портфолио, као савршено диверзификован, теоријски је подложан само системс ким ризицима, односно онима који утичу само на цјелокупно тржиште, док несистемски ризици не утичу на принос портфолија.
Системски ризик појединачне имовине у портфолију који није могуће умањити диверзификацијом, односно β коефицијент, представља осјетљивост приноса једне врсте финансијске имовине на промјену приноса тржишног портфолија. САРМ модел говори да она финансијска имовина код које β коефицијент има вриједност 0, има очекивани принос једнак неризичној стопи. Самим тим принос на ризичну имовину требао би да буде једнак неризичној стопи увећаној за ризико премију, која је пропорционална вриједности бете.
За потребе овога рада дефинисаћемо хипотезу:
САРМ модел је могуће употребљавати на тржишту капитала Републике Српске.
Иако је, у суштини, кро з неколико примјера, ова хипотеза доказана као тачна, због занимљивости, те њене недовољне истражености, изабрао сам ову тематику као предмет свога рада. На ово истраживање ме такође наговорила и чињеница да постоје многе теорије и контроверзе везане за овај модел, као и податак да емпиријска истраживања, спроведена у различитим периодима и на разним тржиштима, нису доносила увијек потврду теорије .
За истраживање изабране су акције Телекома РС (као најликвидније), те Рафинерије уља Модрича (као најуспјешније компаније у 2011. години). Посматрани период обухвата прво полугодиште 2012, као и прво полугодиште 2011. године.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET