Upravljanje rizikom likvidnosti | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje rizikom likvidnosti". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sveučilište u Mostaru
Ekonomski fakultet
UPRAVLJANJE RIZIKOM U BANKAMA: RIZIK LIKVIDNOSTI
IZRADA PROJEKTA
Mostar, srpanj 2012. Godine
SADRŽAJ
1. UVOD 3
2. POJAM LIKVIDNOST 4
3. UZROCI RIZIKA LIKVIDNOSTI 5
4. METODE UPRAVLJANJA RIZIKA LIKVIDNOSTI 6
5. MJERENJE IZLOŽENOSTI RIZIKU LIKVIDNOSTI 8
5.1. BIS pristup 9
5.2. Usporedbe omjera u istoj skupini 10
5.4. Financijski jaz i financijske obveze 12
5.5. Planiranje likvidnosti 14
6. RIZIK LIKVIDNOSTI, NEOČEKIVANI ODLJEVI DEPOZITA I NAVALA NA BANKE 15
6.1. Odljev depozita i rizik likvidnosti radi naglog povlačenja sredstava iz banke 15
7. NAVALA NA BANKE, DISKONTNI PROZOR I OSIGURANJE DEPOZITA 16
7.1 Osiguranje depozita 17
7.2.Diskontni prozor 18
8. ZAKLJUČAK 20
9. LITERATURA 21
1. UVOD
Glavni cilj menadžmenta financijske institucije je povećanje dobiti za svoje vlasnike. To se nažalost često događa na račun povećanog rizika. Rizici s kojim se susreću financijske institucije su : kreditni rizik, rizik likvidnosti, rizik promjene kamatne stope, tržišni rizik, izvanbilančni rizik, valutni rizik, rizik države, tehnološki rizik, operativni i rizik nesolventnosti.
Rizik likvidnosti je rizik od nenadanog i neočekivanog povećanja povlačenja pasive, koji bi od financijske institucije zahtijevao likvidaciju aktive u vrlo kratkom vremenu i po niskoj cijeni. Javlja se kad vlasnici pasive financijske institucije, kao što su depozitori ili nositelji police osiguranja, traže gotovinu odmah za financijska potraživanja koja imaju kod financijske institucije ili kada vlasnici izvanbilančnih kreditnih linija iznenada povuku svoje kreditne obveze.
2. POJAM LIKVIDNOST
„Iz navedenih definicija likvidnosti proizlazi, da je rizik likvidnosti vjerojatnost da banka raspoloživim novčanim sredstvima neće biti u stanju podmiriti dospjele obveze prema svojim vjerovnicima (pasiva), kao i obveze po odobrenim kreditima, izdanim jamstvima, garancijama, avalima itd. (aktiva). Međutim, likvidnost banke treba u praksi shvatiti ne samo kao sposobnost podmirivanja dospjelih obveza, odnosno sposobnost financiranja povećanja aktive, već kao temeljno načelo bankovnog poslovanja.“
3. UZROCI RIZIKA LIKVIDNOSTI
Dva su tipa rizika likvidnosti. Prvi se tip javlja kada vlasnici aktive financijske institucije, kao što su depozitori ili nositelji polica osiguranja, traže isplatu ili povlačenje svojih financijskih potraživanja. Drugi tip javlja se kada imatelj obveze izvrši izvanbilančne obveze financijske institucije, kao što su zajmovne obveze. Nakon izvršenja kreditna obveza postaje aktiva u bilanci financijske institucije. Što se tiče prvog tipa rizika likvidnosti, kada vlasnici pasive povuku svoja financijska potraživanja, financijska institucija mora pokriti ta povlačenja posudbom dodatnih sredstava ili prodajom aktive radi stvaranja gotovine. Premda se većina aktive može brzo pretvoriti u gotovinu, za neku aktivu to se obavlja uz visoke transakcijske troškove ili neočekivano niske cijene.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET