Upravljanje zalihama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje zalihama". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UVOD:
Tema ovog seminarskog rada je upravljanje zalihama. Radi boljeg razumevanja materije u uvodnom delu ćemo se podsetiti šta su to obrtna sredstva, šta čine obrtna sredstva, neto obrtna sredstva, jer su zalihe jedan od glavnih segmenata obrtnih sredstava u preduzeću.
Finansijsko upravljanje obrtnim sredstvima ima za cilj da se sa što manjim ulaganjem u ukupne i pojedinačne oblike obrtnih sredstava ostvari što veći obim poslovne aktivnosti.
Obrtna sredstva preduzeća predstavljaju imovinu preduzeća i deo poslovnih sredstava koja se u celosti utroše u procesu reprodukcije. Ona se u jednom proizvodnom ciklusu količinski utroše i vrednosno ulaze u nove proizvode.
Obrtna sredstva stalno kruze u procesu poslovanja preduzeća, a to kruženje se može prikazati na sledeći način:
novčana sredstva - repromaterijal, sirovine, pomoćni materijal - gotovi proizvodi - novčana sredstva , potraživanja
što znači da ciklus započinje novčanim sredstvima koja služe za kupovinu repromaterijala, sirovine, pomoćnog materijala koja uz pomoć ostalih faktora reprodukcije kao što su radna snaga i osnovna sredstva prelaze u gotov proizvod ili uslugu koji se prodaju tj. realizuju na tržistu i opet prelaze u novčana sredstva koja se upotrebljavaju za nabavku predmeta rada i drugih faktora proizvodnje. Na taj nacin se zatvara krug kretanja obrtnih sredstava preduzeća.
Obrtna sredstva prema ulozi koju vrše u procesu proizvodnje se dele na:
sredstva u materijalnom obliku ( sirovine i ostali materijali za proizvodnju ) nedovršena proizvodnja i poluproizvodi, zalihe gotovih proizvoda, inventara i ambalaže.
sredstva u novčanom obliku ( gotov novac u blagajni i žiro računu, devizna sredstva preduzeća u bankama kao i raznovrsna potraživanja po osnovu prodaje i finansijskih aranžmana preduzeća.
sredstva u obliku prava ( potraživanja od kupaca za isporučenu a nenaplaćenu robu , licence ).
Pored bruto obrtnih sredstava postoje i neto obrtna sredstva koja predstavljaju razliku između ukupnih obrtnih sredstava i kratkoročnih obaveza i ona su važan indikator solventnosti preduzeća tj. platežne sposobnosti preduzeća odnosno sposobnosti preduzeća da raspoloživim novčanim sredstvima podmiri sve svoje dospele obaveze u rokovima njihovog dospeća.
3
UPRAVLJANJE ZALIHAMA
POJAM I VRSTE ZALIHA
Zalihe su sredstva koje preduzeće drži u svom redovnom procesu poslovanja te ih stoga i smatramo likvidnom imovinom.
One predstavljaju značajan deo ukupnih poslovnih sredstava koje zahtevaju i srazmerno velika novčana ulaganja.
Neophodnost postojanja zaliha proizilazi iz tri osnovna razloga :
zato što je potrebno vreme da bi ekonomska dobra prošla kroz proces proizvodnje i distribucije;
zbog diskontinuiteta koji postoji između pojedinih procesa , jer na pojedinim punktovima dolazi do zastoja u kretanju ekonomskih dobara i ;
zbog neizvesnosti i nesigurnosti koja je prisutna u privrednom životu.
Prateći kružno kretanje srestava u procesu reprodukcije, osnovni pojavni oblici zaliha , odnosno stanja angažovanih sredstava su:
sirovine i materijali
nedovršena proizvodnja
gotovi proizvodi
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET