Uticaj Jhon Maynard Keynsa na razvoj ekonomske misli | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj Jhon Maynard Keynsa na razvoj ekonomske misli". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Vremenski period Kejnsova života, od 1883-1946.godine je više nego složen istorijski period obeležen značajnim događajima i velikim društvenim promenama. On uzima aktivno ućešče u svim tim događajima bilo kao neposredni učesnik ili kritičar. Bio je činovnik i savetnik Ministarstva finansija, pregovarač na mirovnoj konferenciji u Versaju i učesnik monetarne konferencije u Breton Vudsu o osnivanju Međunarodnog monetarnog fonda.
OBRAZOVANJE
ŽIVOT I DELA
Od svoje rane mladosti Kejns je pripadao poznatoj Blumzberijanskoj grupi avangardnih intelektualaca koja je sebe smatrala nekonformistima pa čak i "nemoralistima", ali koja je svojom aktivnošću težila lepoti i istini. Prijateljstvo i ljubav smatrali su obaveznim ciljevima ljudske egzistencije.
Svestan velikih društveno-ekonomskih promena nastalih posle prvog svetskog rata u međunarodnim odnosima, a imajući u vidu racionalne promene Rusije, Kejns se 1926. godine, dakle pre velike ekonomske krize, u svom članku Kraj laissez-fairea pozivao na oslobađanje od opštih , metafizičkih principa na kojima počiva filozofija i politika laissez fairea. Suprotno Smitovom shvatanju, izraženom kroz parabolju "nevidljive ruke", da pojedinci služe kolektivnom interesu upravo zato što se rukovode ličnim interesom. Zato prednost daje "vidljivoj ruci" koja bi mudrim upravljanjem učinila privredu efikasnijom. Zadatak politike je po rečima Kejnsa da razvija oblike valdavine unutar demokratskog uređenja, sposebne da ostvare zadatke iz dnevnog reda.
Inistiranje na negativnim društvenim posledicama neznanja, rizika i neizvesnosti pojedinaca Kejns iznosi u svojoj poznatoj studiji Traktom o verovatnoći objavljene 1921. godine.
Rezultat strepnje od mogućih posledica promena odnosa u svetu nakon Prvog svetskog rata i atmosfere koja vlada na mirovnoj konferenciji u Versaju 1919. godine, na kojoj je aktivno učestvovao, je knjiga Ekonomske posledice mira, objavljene 1920. godine. ona predstavlja opštu kritiku versajske politike visokih reparacija i raznih diskriminatorskih mera prema pobeđenim zemljama, posebno Nemačkoj, upozoravajuči da bi one mogle postati uzrok nove revolucije.
Kejns je aktivno učestvovao u raspravama oko aktuelnih ekonomskih problema svoje zemlje, kao što su pitanja vezana za važeći zlatni standard, monetarnu politiku, inflaciju, deflaciju. Već u svom prvom ekonomskom radu, Industrijska valuta i finansije, objavljenog 1913.godine, ali i ostalim poput Ekonomske posledice aktivnosti gospodina Čerčila 1925. godine, Traktom o monetarnoj reformi 1923. godine i drugima, Kejns će se pokazati kao oštar kritičar deflacionističke politike svoje vlade. Smatrao je da je blaga inflacija manje zlo jer stimuliše proizvodnju i zposlenost od deflacije koja izaziva nezaposlenost u već osiromašenom svetu.
U prvoj godini krize, objavljuje svoje obimno delo Rasprava o novcu 1930. godine sa kojim se priključuje opštoj raspravi o kvantitaivnoj teor
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
ktualni okvir i jasne argumente za državnu intervenciju.
Diskusija koju je ta knjiga izazvala i literatura, naročito anglosaksonska, napisana poslednjih dvadesetak godina povodom te knjige, je da imaju presudan u istoriji ekonomske misli.
Svoju ekonomsku analizu datu u Opštoj teoriji, posebno princip efektivne tražnje, Kejns je primenio u studiji Kako platiti za rat, publikovane 1940. godine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET