Uticaj obrazovanja zaposlenih na poslovanje organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj obrazovanja zaposlenih na poslovanje organizacije". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


УТИЦАЈ ОБРАЗОВАЊА ЗАПОСЛЕНИХ НА ПОСЛОВАЊЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
семинарски рад
Предмет: Студент:
Професор:
Београд, деембар 2009. године
САДРЖАЈ
УВОД
Многа предузећа немају прави увид у важност образовања и обучавања својих запослених. Најчешће се сматра да то доноси само трошкове, а да користи или нема или су сувише мале да би покриле трошкове. Подаци и чињенице изнесенe у овом раду треба управо да докажу супротно. Као што предузећа улажу новац у машине, софтвер, опрему или обвезнице очекујући повраћај уложеног уз награду (профит, камату, ажио...) тако би требало да улажу и у образовање својих радника. Људски капитал се по томе не разликује од финансијског или неког другог.
У првом делу овог рада биће дата уводна разматрања о улагању у људски капитал, као и неки подаци који могу илустровати значај иучавања ове теме. Такође, биће разграничени појмови образовања и обучавања.
У другом делу, под називом Улагање у образовање, дати су интересантни подаци и графички прикази бенефита које доноси образовање радника.
Трећи део, који је апострофиран као срж теме, објашњава страна искуства и истраживања у области обучавања уз рад (on-job-training).
Овај рад представља заокружену целину али су његове дораде могуће. Он представља солидну основу за даља писања на ову тему.
УЛАГАЊЕ У ЉУДСКИ КАПИТАЛ
Све бржи развој науке наметнуо је константно образовање радника, њихову сталну дообуку и савладавање нових технологија. Да би појединац пратио стални развој привреде и науке он мора да се образује и студира (А.Смит) . Нека истраживања у САД показала су да је у периоду 1965-75. настало 6000 нових занимања, а да је у том периоду процењено да ће у наредних 5 година настати још 5000 занимања. Данас у свет постоји око 20.000 занимања. Када се на број нових дода и број занимања која су измењена и која захтевају стручнију радн снагу, долази се до закључка да без константне надградње нема просперитета појединца у предузећу, а ни предузећа у грани. Важност улагања у радну снагу, као укупност човекових физичких и духовних способности које користе у процесу производње, схватили су и економисти некадашњег СССР-а. Они су израчунали да свака рубља уложена у процес проширења производње донооси 0.39 рубаља, а да свака рубља уложена у науку доноси 1,45 рубаља.
Из наведених примера јасно се може видети да образовање и обука кадра утиче на продуктивност. Образовање радне снаге није бесплатно. Да би послодавац од једног просечно квалификованог радника створио високо квалификованог, или да би постојеће раднике оспособио за рад на новим, савременијим машинама, он мора да уложи одређени капитал тај процес. Са развојем привреде расту и ти трошкови који се стварају ради образовања и обучавања радне снаге. Занимљив је податак да је 70-их година претходног века процењено да знање једног инжињера опадне за 50% на сваких 7,5 година. Нараавно, овај податак треба схватити релативно. Није исти период застаревања знања у гранама са високим стопама развоја (електроника, информатика, ауто индустрија) и у областима у којима се и данас користе сличне методе и поступци као и пре 20 или 30 година. Такве области су рецимо металургија, рударство или дрвна индустрија. Код нас је улагање у људски капитал од увек било на ниском нивоу. Почетни трошкови које би послодавац или фирма требало да покрију су се често чинили превисоки у односу на могуће добитке од тог улагања. Посебно је низак ниво улагања у слање радника на семинаре и скупове на којима се износе најновија сазнања из одређеих области.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET