Uticaj PDV-a na cene u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj PDV-a na cene u Srbiji". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

С А Д Р Ж А Ј
УВОД..............................................................................................................................................2
1. УТИЦАЈ ПДВ-а НА ОПШТИ НИВО ЦЕНА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ..............................3
2. ПОРЕЗ НА ДОДАТУ ВРЕДНОСТ И РЕЛАТИВНЕ ЦЕНЕ У СРБИЈИ...............................7
3. МЕЂУНАРОДНА ИСКУСТВА У ВЕЗИ СА УТИЦАЈЕМ ПДВ-а НА ОПШТИ НИВО ЦЕНА..............................................................................................................................................8
ЗАКЉУЧАК.................................................................................................................................13
ЛИТЕРАТУРА..............................................................................................................................14
УВОД
Реформа пореског система Србије се након петооктобарских промена намеће као потреба даљег унутрашњег развоја и као процес прилагођавања европским стандардима у опорезивању, имајући у виду опредељење Србије ка европским интеграцијама. У оквиру нужних реформи пореског система, увођење пореза на додату вредност свакако представља један од најважнијих корака с обзиром на издашност овог пореског облика, али и чињеницу да највећи број страних инвеститора који улажу у Србију управо долази из земаља у којима се већ одавно примењује овај порески облик.
Основно питање које се појављује приликом увођења ПДВ-а,је питање стабилизационе функције овог пореза. Увођење ПДВ-а је веома озбиљан посао који обухвата одређене припреме и мере ради успешног функционисања овог пореза, што подразумева обезбеђење техничких и економских услова у држави. Један од битних услова за ефикасну примену ПДВ-а у порески систем једне државе јесте стварање стабилних друштвено-економских услова. Искуства показују да је примена ПДВ-а у свим државама у време опште привредне нестабилности са испољеним инфлаторним тендецијама допринела даљем расту инфлације. Насупрот томе, инфлаторна дејства су знатно мање била изражена када је овај порез почео са применом у стабилним политичким и економским условима.
1.УТИЦАЈ ПДВ-а НА ОПШТИ НИВО ЦЕНА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ
По својој природи ПДВ је неутралан порески облик,тако да неће битно утицати на цене под условом да се приходи буџета не мењају,као и неки други услови који могу имати инфлаторно дејство. Такође, елементарне претпоставке за то су и макроекономска стабилност, низак ниво инфлације и буџетска равнотежа.
Поставља се питање да ли је приликом увођења ПДВ-а 2005.године Србија имала све те претпоставке ? Свакако да није, јер су основне перформансе наше националне економије биле слаба конкурентност, постојање монополских структура, велики спољнотрговински дефицит, приватизација која је била у току, значајан обим сиве економије, релативно висока стопа инфлације, слаб административни капацитет и јако сложен и нетранспарентан порески систем. Имајући у виду све наведене параметре ,поставља се питање да ли је 2005.година била добра за овако значајан реформски потез. Опрезнија администрација би вероватно овај пројекат оставила за нека боља времена, али је добра околност да је тек формирана Влада увођење ПДВ-а,а пре тога и фискалних каса, означила као свој најзначајнији приоритет у првој години свог рада. Тако је упркос неповољним околностима, стартова ПДВ у Републици Србији.
Приликом његовог увођења у Републици Србији постојала је дилема да ли ићи са јединственом стопом опорезивања или се определити за две пореске стопе. Имајући у виду регресивност ПДВ-а,а и тежњу да се заштити стандард сиромашнијих слојева становништва, законодавац се определио за две стопе ПДВ-а, и то општу од 18% и снижену од 8% . По нижој стопи се опорезују производи и услуге који битно утичу на стандард грађана,а додатни разлог код увођења снижене стопе је био и тај да многи од њих нису ни били опорезивани порезом на промет производа, те би њихово опорезивање општом стопом још више угрозило стандард грађана. Ту спадају : животне намирнице ( хлеб, млеко, брашно, шећер...), лекови, ђубрива, уџбеници и наставна средства,дневне новине, комуналне услуге, огревно дрво, природни гас који се испоручује индивидуалним потрошачима преко гасне дистрибутивне мреже, услуге смештаја у хотелима, мотелима, одмаралиштима, домовима и камповима.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET