Uticaj SDI na privredni rast i strukturu spoljne trgovine zemalja u tranziciji CIE | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj SDI na privredni rast i strukturu spoljne trgovine zemalja u tranziciji CIE". Rad ima 38 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj
Uticaj stranih direktnih investicija na ekonomski rast i razvoj zemalja u tranziciji centralne i istočne Evrope
Uvod
O uticaju stranih direktnih investicija (SDI) na privredni rast i razvoj zemlje bilo je dosta polemika u ekonomskoj literaturi. Osnovni problem je distribucija koristi koju investicije donose. Korist može biti delom transferisana matičnoj kompaniji u inostranstvu ili se pak može zadržati samo u sektoru primaocu stranih investicija. U tim slučajevima dobrobit koju cela privreda ima od SDI je mala i bez značajnijeg uticaja na rast i razvoj. Na tu temu izvršeno je i dosta empirijskih istraživanja. Međutim, rezultati tih analiza nisu dali jedinstven stav. U mnogim slučajevima pronađena je čak i negativna korelaciona veza između priliva SDI i ostvarenih stopa ekonomskog rasta. Nepostojanje značajne statističke veze između ove dve varijable pokazalo se i u nekim skorijim istraživanjima na primeru evropskih zemalja u tranziciji.
Ipak, neosporno je da SDI predstavljaju osnovni kanal međunarodnog transfera tehnologije prema zemljama u razvoju i tranziciji. Na taj način, putem tehnološkog osavremenjivanja proizvodnje i kroz ubrzanje tehničkog progresa moguće je uspostaviti indirektnu vezu između priliva SDI i ekonomskog razvoja.
U ovom delu rada biće reči o teorijskim modelima uticaja stranih direktnih investicija na privredni rast i razvoj. Sledi prikaz ranijih empirijskih istraživanja, a zatim i novo istraživanje o uticaju SDI na ekonomski rast evropskih zemalja u tranziciji za period od 1999. do 2002. godine.
Pojam stranih direktnih investicija
Strane direktne investicije su oblik izvoza kapitala u kojem investitor stiče aktivu u drugoj zemlji sa namerom da njom upravlja. Upravo je element upravljanja ono što razlikuje strane direktne investicije (SDI) od drugog oblika stranih investicija- portfolio investicija. Strane direktne investicije se mogu javiti u dva osnovna vida:
osnivanje novog preduzeća u inostranstvu koje poslovanje počinje kao filijala matične kompanije, tzv. „greenfield“ investicija;
preduzimanje kontrole nad postojećim preduzećima (merdžeri, akvizicije, kupovina kontrolnog paketa akcija).
Postoje tri glavne kategorije SDI :
equity kapital, koji predstavlja vrednost investicija u akcije preduzeća u inostranstvu,
ostali kapital koji se odnosi na pozajmice između matične firme i njenih filijala.
Sa druge strane, horizontalne SDI predstavljaju investiranje u istu vrstu proizvodnje u različitim zemljama. Ponekad se transnacionalnim kompanijama više isplati da na određenim tržištima lociraju proizvodne pogone nego da na data tržišta izvoze. Prednosti proističu iz nižih transportnih troškova, boljeg prilagođavanja proizvoda lokalnim standardima, bolje poslovne informisanosti o zahtevima kupaca, o uslovima plasmana i sl.
Motivi stranih direktnih investicija
Firme investiraju u onim zemljama u kojima postoji rastuće tržište za njihove proizvode. Na taj način produžava se životni ciklus njihovih proizvoda. Empirijske studije su pokazale da postoji pozitivna korelaciona veza između ekonomskog rasta zemlje i nivoa priliva SDI. Ovaj faktor u velikoj meri objašnjava visok nivo priliva stranih direktnih investicija u Kini.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET