Uticaj učesnika na forme elektronske trgovine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj učesnika na forme elektronske trgovine". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poslovna škola
Seminarski rad
Tema:
Uticaj učesnika na forme elektronske trgovine
U v o d
Elektronska trgovina pokriva pretežno dva tipa aktivnosti: indirektnu elektronsku trgovinu - elektronsko naručivanje opipljivih roba, koje još uvek moraju da se isporučuju upotrebom tradicionalnih kanala kao što su poštanske usluge ili komercijalne kurirske službe; i direktnu elektronsku trgovinu - naručivanje preko mreže (on-line), plaćanje i isporuka neopipljivih roba i usluga kao što je kompjuterski softver, zabavni sadržaj ili informacione usluge na globalnom nivou. Direktna, kao i indirektna elektronska trgovina nude specifične pogodnosti. Često iste kompanije upražnjavaju obe vrste trgovine - na primer prodaju softver na mreži (direktno) ali i «sa polise». Indirektna elektronska trgovina, medutim, zavisi od brojnih spoljašnjih faktora, kao što je efikasnost transportnog sistema, Direktna elektronska trgovina - koja omogućava elekronske transakcije bez posrednika, preskačući geografske granice - koristi puni potencijal globalnih elektronskih tržišta . U tabeli upoređena je klasična i Internet trgovina. Za tradicionalnu elektronsku trgovinu mreža je sredstvo za prenos podataka; za elektronsku trgovinu na Internetu, mreža je tržište.
Poredenje klasicne i Internet trgovine
TRADICIONALNA e-TRGOVINA
INTERNET e-TRGOVINA
Posao-posao
Posao-potrošači
Posao-posao
Posao-javna administracija
Korisnik-korisnik
Zatvoreni «klubovi», često specifični industrijski
Otvoreno tržište na globalnom
nivou
Ograničen broj poslovnih partnera
Neograničen broj partnera
Zatvorene privatne mreže
Otvorene, nezaštićene mreze
Poznati i poverijivi partneri
Poznati i nepoznati partner
Bezbednost je ugrađena u projektovanje
mreže
Bezbednost i potvrda autentičnosti potrebni
TRŽISTE JE KLUB
MREŽA JE TRŽIŠTE
izvor: Bank for International Settlements, Security of Electronic Money, 1996.
Internet trgovina je uticala na transformaciju poslovnih veza. Četri nova poslovna modela su implementirana da bi poduprela novu paradigmu. Ovi modeli, poslovnih veza, su fokusirani na tri do četri specifične oblasti:
Business to business (posao-posao);
Business to consumer ( posao-kupac);
Enterprise (preduzece) I opcionaino business to goverment (posao-vlada);
COIN (community of interest network model).
Kreira sposobnost da se optimaino mešaju i spajaju
najboiji od predhodno navedenih modela, koristeći ih kao osnovu za novu paradigmu o elektronskoj trgovini.
Model: posao - posao (business to business)
Da bi povećale efikasnost, mnoge prodajne firme, dobavljanje i distribuciju, počele su da njihov posao sa drugim firmama obavljaju elektronski. Ovakva praksa, mogla bi doprineti rapidnom rastu ako Internet postane primarna mreža za ovakve transakcije. Pre nego sto Internet potpuno podrzi posao-posao trgovinu, firme moraju prevazići nekoliko tehnoloških i sigurnosnih prepreka.
"U predhodnim godinama, veliki broj firmi je izvestavao o zaradama, kroz operativnu efikasnost koju su dobijale korišćenjem posao-posao elektronske trgovine ili kretanjem informacija elektronskim putem, preko računarskih mreža, između partnera" .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET