Uzroci inflacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uzroci inflacije". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ У КРАГУЈЕВЦУ
ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ
Предмет : Основи eкономије
Тема: У З Р О Ц И И Н Ф Л А Ц И Ј Е
-СЕМИНАРСКИ РАД-
Ментор: Кандидат:
Kрагујевац, мај 2010.год
Садржај:
Увод ....................................................................................................................................3
1. Појам и историја инфлације.......................................................................4-5
2. Облици инфлације...............................................................................................5-6
3. Мерење инфлације...............................................................................................6-7
4. Узроци инфлације и однос између инфлације и незапослености............................................................................................................7
4.1. Инфлација тражње........................................................................................7-8
4.2. Инфлација трошкова......................................................................................8
4.3.Структурална инфлација.............................................................................9
5. Последице инфлације....................................................................................... 10
Закључак...........................................................................................................................11
Литература.......................................................................................................................12
Увод
Инфлација представља важан проблем за макроекономију. Када би могли тачно да предвидимо стопу инфлације и сасвим ускладимо цене и дохотке терет инфлације не би ни постојао. Међутим људи најчешће греше у предвиђању инфлационе стопе и нису у могућности да јој се довољно прилагоде.
Овде ћемо се упознати са појмом и историјом инфлације, њеним облицима и начинима за мерење инфлације.
Упознаћемо се са узроцима инфлације, као и односом између инфлације и назапослености.
Помоћу графика ћемо представити инфлациону потражњу, инфлацију трошкова и Филипсову криву.
На крају ћемо дати кратак резиме рада.
Појам и историја инфлације
Инфлација је веома комплексна економска појава. Њено прецизно појмовно одређење одувек је било изазов за економску теорију и економску политику.
Реч инфлација потиче од латинске речи „ inflatio' што значи надимање, надување, болесно стање рганизма.
У економији се реч инфлација употребљава као израз који означава раст цена, који се манифестује кроз пад куповне моћи националне монеране јединице.
Теоријски приступ: У идеалном и затвореном систему привређивања могуће је обезбедити стабилност унутрашњих цена добара и услуга, односно осигурати сразмеран однос између промета добара и услуга (робни примет) с једне, и количине новца у оптицају, с друге стране.
Реални тржишни услови: Под утицајем бројних фактора по правилу долази до нарушавања сразмере између понуде (робних фондова) и тражње (куповних фондова) и до померања цена.
Старија монетаристичка схватања дефинишу инфлацију као стање у коме због повећања количине новца у оптиају долази до пада вредности националне валуте, што се последично манифестује општим повећањем цена. Ово је последица повећања количине новца у оптицају, без одговарајућих промена на страни понуде (производње)
Новија схватања суштину инфлације објашњавају поремећајима робноновчаних односа, као стање у коме ефективна новчана тражња видљиво надмашује понуду роба и услуга, без обзира на то да ли се такво стање, и колико, одражава на повећање општег нивоа цена.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET