Vrste preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste preduzeća". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA
“EKONOMIJA KORPORATIVNIH PREDUZEĆA„
NAZIV SEMINARSKOG RADA:
”VRSTE PREDUZEĆA„
Istočno Sarajevo; Decembar 2009.
SADRŽAJ
UVOD........................................................................................................................2
PODELA PREDUZECA............................................................................................3
Mala preduzeća...................................................................................................4
Srednja preduzeća...............................................................................................6
Velika preduzeća.................................................................................................7
ZAKLJUČAK..........................................................................................................10
LITERATURA.........................................................................................................11
UVOD
Preduzeće je privredno-pravni subjekt ili organizacija u okviru koje se obavlja određena privredna delatnost, u uslovima robno novčane privrede, koje se osniva radi sticanja dobiti.
Preduzeće je u suštini složen ekonomski i organizacioni subjekt u okviru kojeg je izvršena detaljna podela rada, poslova i funkcija, kao i potrebu njihovog pomeranja i usklađivanja ka postavljenim ciljevima.
Preduzeća su nosioci razvoja ne samo ekonomije već i samog društva i od njihovog poslovanja, rasta i razvoja zavisi tempo privrednog i društvenog razvoja svake zemlje.
Osnovne karakteristike preduzeća su:
a)    predstavlja organizacionu celinu;
b)   obavlja određenu funkciju – delatnost u privredi;
c)    ima potpunu ekonomsku i pravnu samostalnost i subjektivitet;
d)   predstavlja određeno privredno društvo zasnovano na kapitalu ili ličnostima koje se u njega udružuju.
PODELA PREDUZEĆA
Značajna odrednica ekonomije svakog preduzeća je i njegova veličina. U ekonomici i praksi preduzeća koriste se različiti kriterijumi i metode za rangiranje preduzeća. Rangiranje preduzeća po veličini je značajno sa stanovišta ekonomskih mera države u vođenju selektivne ekonomske politike i kontrole, kao i mera podsticaja različitih vrsta delatnosti i poslova u okviru preduzeća. Veličina preduzeća ima značaj i sa stanovišta uticaja i dejstava tržišnih mehanizama.
Kao kriterijum veličine preduzeća obično se uzimaju: broj zaposlenih, vrednost uloženog kapitala, obim proizvodnje i prodaje pa prema tome imamo podjelu na:
Mala preduzeća
Srednja preduzeća i
Velika preduzeća
Mala preduzeća
Preduzeća male privrede povećavaju stepen i obim korišćenja novih resursa jedne privrede, uz visok stepen fleksibilnosti i adaptivnosti novim tržišnim i drugim uslovima.
Tendencija razvoja malog biznisa danas ima univerzalni, svetski karakter. Broj malih preduzeća u SAD devedesetih godina dostigao je broj od oko 20 miliona. Mali i krupni biznis se u savremenim uslovima sve više dopunjuju, a sve manje isključuju.
Mala preduzeća po pravilu, osniva pojedinac, preduzetnik, koji je istovremeno vlasnik i menadžer preduzeća. On samostalno donosi sve odluke koje se odnose na poslovanje i snosi rizik poslovanja svoga preduzeća.
Malo preduzeće karakteriše relativno nizak stepen specijalizacije poslova, upravljačkih i poslovnih funkcija. Poslovi malog preduzeća su, po pravilu, lokalnog karaktera sa stanovišta tržišta i zaposlenosti. Broj zaposlenih u malom preduzeću varira od jedne oblasti do druge. Npr. u svetu se smatra malim preduzećem ono koje zapošljava do 200 radnika u industriji, dok je npr. u trgovini njegova veličina izražena godišnjim prometom
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET