Značaj makro okruženja za marketinški menadžment usluga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj makro okruženja za marketinški menadžment usluga ". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Značaj makro okruženja za marketinski menadžment usluga 
UVOD
Na početku rada potrebno je definisati marketing menadžment. Prema M. Milisavljaviću: Upravljanje marketingom je proces kojim se pokreću i usmeravaju marketing aktivnosti, u cilju zadovoljenja potreba građana kao potrošača, privrede i društva za proizvodima i uslugama uz ostvarenje dobiti. To je kontinualan proces koji se sastoji iz 3 faze:
Planiranje
Organizovanje
Kontrola
Prema F. Kotler upravljanje marketingom je upravljanje tražnjom. U svom životnom ciklusu preduzeće se susreće sa sledećim stanjima tražnje: negativna tražnja, nema tražnje, latentna tražnja, tražnja u padu, neujednačena tražnja, puna tražnja, prekomerna tražnja, štetna tražnja.
Negativna tražnja – proizvod je lansiran na tržište, ali ga većina kupaca ne prihvata, odustaje ili odlaže kupovinu. Potrebno je izvršiti istraživanje i utvrditi i analizirati uzroke negativnog ponašanja. Posle se koriste direktan rad, prezentacija i demonstracija upotrebe proizvoda, efikasnija promocija, eventualno sniženje cena.
Nema tražnje – kupci su nezainteresovani i indiferentni iako nemaju poseban razlog. Od marketinga se očekuje da ostvari direktan kontakt sa kupcima i da ličnom komunikacijom stanje pasivnog odnosa promeni u aktivnu tražnju.
1. MARKETING KONCEPCIJA KAO OSNOVA SAVREMENOG POSLOVANJA
Koncepcija marketinga nije nastala iznenada niti je u korenima imala oblike i forme koje ona ima danas. Nastala je, razvijala se i menjala u skladu sa razvojem proizvodnih snaga. Proces razvoja marketinga diktirali su odnosi, ponude i potražnje, konkurencija, sve teži uslovi prodaje i intenzivnije promene u okruženju.
 Faze u razvoju poslovne koncepcije marketinga
Postoji pet koncepcija na temelju kojih organizacije sprovode svoje marketinške aktivnosti. Faze u razvoju poslovne koncepcije su:
Koncept proizvodnje - proizvodna orijentacija
Koncept proizvoda - orijentacija na proizvod
Koncept prodaje - prodajno komercijalna orijentacija
Koncept marketinga - marketing orijentacija
Koncept društvenog marketinga
Koncept proizvodnje - proizvodna orijentacija
Koncept proizvodnje pretpostavlja da će potrošači više kupovati proizvode koji su dostupni, kojih ima u dovoljnoj količini i imaju pristupačne cene. Proizvodna orijentacija karakteristična je za period proizvodnje koji ima lokalni i regionalni karakter. Osnovni problemi su bili: kako proizvesti, obezbediti resurse proizvodnje i izvore energije. Proizvodna orijentacija je primenjiva na dve situacije: prva kada je tražnja  veća od ponude, a druga je stanje jake konkurencije na masovnom tržištu - kao rezultat dobija se sniženje cena.
 
Orijentacija na proizvodnju i danas je kod nas prisutna i to u oblasti: zdravstva, školstva, bankarstva, PTT usluga.
Primer proizvodne orijentacije je Ford motor kompani  (Ford Motor Company). Henri Ford je celu filozofiju sveo na usavršavanje proizvodnje modela T kako bi se smanjila njegova cena da bi više ljudi moglo da ga kupi. Šalio se da će ponuditi automobil bilo koje boje – samo da je crn. U početku kompanija je osvojila veliko učešće na tržištu međutim posle nekog vremena Fordova strategija je propala. Iako su automobili bili jeftini, kupcima nisu bili privlačni – u želji da snizi cene kompanija je izgubila iz vida želje kupaca.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET