Klasifikacija troškova | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Klasifikacija troškova". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

У в о д
У еkономској теорији и пракси главна подела трошкова заснива се на критеријуму њихове зависности од производног капацитета, односно динамике његовог коришћења. Две основне групе, зависно од обима производње су фиксни (сви утрошци који унутар датог капацитета не зависе од обима производње) и варијабилни трошкови (основни и помоћни материјал, радна снага и основна средства уколико се амортизација обрачунава функционалном методом), док их према месту настанка делимо на директне (настале директно у процесу производње) и режијске – индиректне (режијски материјал, основна радна снага и основни материјал).
1.КЛАСИФИКАЦИЈА ТРОШКОВА
Трошкови представљају један од највиталнијих и најдинамичнијих домена у свакој привреди . У великом броју научних дисциплина, нарочито у економским, директно или индиректно, трошковна проблематика је увек присутна. Трошкови представљају вредност утрошених елемената производње у процесу репродукције. Како се вредност изражава ценом , трошкови су у новцу изражена количина радне снаге, средстава за рад и предмета рада. Трошкови се дакле састоје од:
-трошкова радне снаге,
- трошкове средстава за рад и
- трошкове предмета рада.
У литератури се сусрећу бројне поделе трошкова у којима су трошкови груписани с различитих аспеката. При класификовању трошкова је битно да се они сврстају у тзв. Хомогене групе. Даља подела зависи од циља који с жели постићи, као и од тога са којим својствима тих трошкова желимо да се упознамо. Имајући у виду улогу, значај, карактеристике, разлике, суштину појма трошкова, интересантна је подела трошкова коју је дао др Слободан Марковски који исте дели у дванаест група, и то:
Природне врсте трошкова
Економски и неекономски трошкови
Директни и индиректни трошкови
Трошкови по местима и носиоцима
Укалкулисани, реализовани и наплаћени трошкови
Стварни, плански и стандардни трошкови
Апсорбовани, преапсорбовани и неапсорбовани општи трошкови
Краткорочни и дугорочни трошкови
Трошкови који се могу контролисати и трошкови изван контроле
Трошкови производње и трошкови промета
Фиксни, варијабилни и полуфиксни трошкови
Остале поделе и групације трошкова
1.1.ПРИРОДНЕ ВРСТЕ ТРОШКОВА
Подела трошкова по њиховим врстама сматра се природном поделом или основном поделом трошкова. Таквом се поделом омогућује утврђивање за коју су сврху направљени одређени трошкови, односно за коју су врсту потреба настали или каква је врста средстава и рада утрошена.
Полазећи од поставке да класификација трошкова по врстама треба да омогући лако разграничавање у оквиру одређених група, основне или природне групе – врсте трошкова биле би ове:
Трошкови материјала
Трошкови сталних средстава
Трошкови рада – укалкулисани лични дохоци,
Калкулативни доприноси друштвеној зајдници и
Трошкови услуга.
У групу трошкова материјала спада вредност утрошеног материјала, набављене енергије, утрошеног горива и мазива, ситног инвентара, амбалаже, као и вредност других врста материјала.
У трошкове сталних средстава спада амортизација, односно вредносни израз утрошака сталних средстава.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET