Monopsoni | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Monopsoni". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА
ЗА МЕНAЏМЕНТ У САОБРАЋАЈУ
СЕМИНАРСКИ РАД
ТЕМА: МОНОПСОНИ
ПРЕДМЕТ: УВОД У ЕКОНОМИЈУ
Број индекса: 99-П/09
Јануар 2010.
САДРЖАЈ
Увод........................................................................................................................1
Конкуренција као тржишно стање.......................................................................2
Монопсони.................................…………………………………………………3
Како препознати где се јавља монопсон......................................................4
Монопсон на тржишти...................................................................................4
Монопсон на тржишту рада ..........................................................................5
Закључак.................................................................................................................6
Литература..............................................................................................................7
Увод
Дефиниција тржишта, објашњење његовог постојања и главних актера који га чине, увешће нас у тематику монопсона.
Тржиште представља свако организовано повезивање понуде и тражње. Тржиште је простор, место или подручје на којем се срећу понуда и тражња различитих роба и услуга. С тога су понуда и тражња главни стубови тржишта.
Понуда представља укупну количину роба или услуга која се у одрђеном периоду и под одређеним условима нуди на тржишту . Учесници тржишта на страни понуде називају се понуђачи.(Б. Д. Јањић и В. Радун, 2007:151).
Тражња обухвата економске субјекте (предузећа, домаћинства и државу) који излазе на тржиште са намером да понуде одређене робе и услуге. Учесници тржишта који чине тражњу зову се потражиоци.
Тржиште се може поделити:
Према територији коју заузима (локално тржиште, регионално тржиште,национално тржиште, међународно тржиште,макрорегионално тржиште и светско, тј. глобално тржиште)
Према предмету размене ( тржиште роба и услуга, тржиште валута и девиза, тржиште хартија од вредности, тржиште кредита, тржиште фактора производње)
Према врсти робе ( тржиште средстава за производњу, тржиште средстава за потрошњу, тржиште услуга и тржиште сировина и ретроматеријала)
Према конкуренцији (слободно, монополско, административно, ограничено)
Према положају купца и продавца (тржиште купаца и тржиште продаваца)
Конкуенција као тржишно стање
У зависности од броја продаваца и купаца, постоје два (2) модела тржишних стања:
1. Савршена конкуренација – ситуација код које се јавља велики број продаваца и купаца. Линија потражње у овој ситуацији је хоризонтална. Међутим, стање савршене конкуренције данас не постоји.
2. Неасвршена или непотпуна конкуренција – ситуација када имамо мали број продаваца и купаца. У овој ситуацији , један или више субјеката могу утицати на формирање цена и количину робе која се нуди или траже. Обично у оваквој ситуацији имамо ограничени број привредних субјеката али који одређују цене и количину робе. У непотпуној конкуренцији, постоји снажан утицај државне интервенције. Постоје следеће врсте несавршене конкуренције на страни тражње:
а) Монопол – стање где целокупну понуду контролише само једно предузеће. Монопол се назива монопол када се појављује на страни понуде, а монопсон ако се налази на страни тражње.
б)Дуопол – облик несавршене конкуренције где целокупну понуду контролишу два (2) предузећа
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET