Novac | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Novac". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
1. UVOD
Za proučavanje novca, više nego za bilo koje drugo područje ekonomije, važi pravilo da je to područje na kome složenost kazivanja ne služi boljem razotkrivanju istine nego njenom prikrivanju, zaobilaženju istine ili bežanju od nje. Najveći deo onoga sa čime se srećemo u životu - automobili, kuće, bolesti - važan je samo onima koji to imaju. Nasuprot tome, novac je pođednako važan i onima koji ga imaju i onima koji ga nemaju, pa zato i jedni i drugi imaju važan razlog da žele da ga shvate.
Šta je to što jedan komad papira, sam po sebi bezvredan, čini korisnim i upotrebljivim sredstvom razmene, a neki drugi komad papira iste veličine nema nikakvu vrednost?
Često se stručnjacima iz ovog područja (ekonomistima, sociolozima…) postavlja pitanje : Šta je zapravo novac?
Novac je sve ono što je opšte prihvaćeno kao sredstvo plaćanja za robu i usluge i za otplatu dugova.
Novac ima tri osnovne funkcije: kao sredstvo razmene, kao jedinica za računanje i kao skladište vrednosti. Novac kao sredstvo razmene izbegava različito vrednovanje robe kod trampe, pa time olakšava razmenu, smanjuje transakcione troškove i podstiče specijalizaciju. Novac kao jedinica za računanje smanjuje broj cena potrebnih u ekonomiji, pa time i transakcione troškove. Novac kao skladiše vrednosti pruža jednu alternativu, koja je bolja od čuvanja nekih roba koje tokom vremena gube vrednost (namirnice itd), mada i sam novac može, u vreme inflacije, da gubi vrednost.
Sistem plaćanja se menjao tokom vremena. U starim vremenima koristili su se plemeniti metali (zlato, srebro). U novije vreme zamenio ih je papirni novac, čime su izbegnuti troškovi transporta metala. Tokom XX veka čekovi su delimično potisli gotov novac. U najnovije vreme razvija se elektronski način plaćanja, gde računari još više potiskuju papirni novac, što još više smanjuje transakcione troškove i povećava efikasnost poslovanja.
Država odavno uređuje novčane stvari, ponekad na dobro, ponekad na zlo. Stoga je monetarna ekonomija jedna od centralnih oblasti ekonomske nauke, čije su osnovne teme novčana masa i kamatne stope. Utičući na ove veličine, državna centralna banka presudno ili bitno utiče na inflaciju i ekonomsku aktivnost.
2. NASTANAK NOVCA
Proces razvoja različitih oblika razmene robe predstavlja proces nastanka novca nastanak novca je bio objektivno uslovljen potrebama razmene. Novčani oblik razmene javlja se u situaciji u kojoj je robna proizvodnja dovoljno razvijena, a društvena podela rada raširena . Teškoće u razmeni su dovele do otkrića novca, čijom pojavom se te teškoće uspevaju prevazići. Pojavljuje se roba za koju su svi spremni da ustupe svoje proizvode jer znaju da će za nju uspeti nabaviti ono što im je potrebno. Proces nastanka novca je bio veoma dug ekonomski proces. U početku se kao novac najčešće prihvatala stoka jer je bila lako pokretljiva i jer je za njom postojala velika potreba ( hrana i upotreba u poljoprivredi ), pa su je svi stanovnici rado prihvatali kao opšte sredstvo razmene. U nekim društvima novac su bili predmeti od određenih vrsta metala, najčešće bakra, ali i druge vrste korisnih proizvoda. Vremenom se ova funkcija počela vezivati za robe koje su po svojim prirodnim karakteristikama bile pogodne da služe kao opšte sredstvo razmene. Te robe su bili plemeniti metali, ali se i unutar njih zlato izdvojilo kao najpogodnije za obavljanje ove funkcije. Razlog zašto su ljudi u različitim društvima prihvatali zlato kao svetski univerzalno sredstvo razmene treba tražiti u prirodnim osobinama koje ono ima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET