Bezbednost elelktronskog poslovanja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bezbednost elelktronskog poslovanja". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU EKONOMIJU I PREDUZETNIŠTVO
BEOGRAD
SEMINARSKI RAD
Predmet: ELEKTRONSKO POSLOVANJE
BEZBEDNOST ELEKTRONSKOG POSLOVANJA
Beograd, novembar, 2008. godina.
Sadržaj
UVOD 2 1. PRAVNI INSTRUMENTI I NJIHOVA ULOGA U BEZBEDNOSTI ELEKTRONSKOG POSLOVANJA
3 2. TEHNIČKO-PRAVNA REŠENJA BEZBEDNOSTI ELEKTRONSKOG POSLOVANJA
6 2.1. Digitalni novac 7 2.2. Šifrovanje pomoću ključa 10 2.3. Digitalni potpis 12 2.4. Digitalni sertifikati 14 2.5. SSL (Secure Socket Layer) 14 3. BUDUĆI RAZVOJ BEZBEDNOSTI ELEKTRONSKOG POSLOVANJA 15 3.1. Upotreba šifrovanja privatne virtuelne mreže (VPN) 16 4. ZAKLJUČAK 18 5. LITERATURA 20
BEZBEDNOST ELEKTRONSKOG POSLOVANJA
Rezime: Elektronsko poslovanje postalo je sinonim modernog, uspešnog i efikasnog poslovanja. A da li je to uvek baš tako? Svakako da nije jer ni tradicionalni, klasični, oblici poslovanja nisu pošteđeni različitih malverzacija, mahinacija i zloupotreba. Privredni kriminal pojavljuje se još od davnina, a danas on dobija nove konotacije i novo okruženje. Sa kompjuterskom tehnologijom ovaj kriminal postaje transnacionalan, brišući razlike između zemalja, područja, kontinenata.
Ravoj i ekspanzija kompjuterskih mreža otvorili su "brešu" za nove oblike zloupotreba, čemu posebno pogoduje elektronsko poslovanje, kao način obavljanja poslovnih transakcija koje se preduzimaju i realizuju elektronski, pogotovo preko otvorenih mreža, kakav je Internet. U ovom radu će biti više reči o bezbednosti elektronskog poslovanja i o tokovima budućeg razvoja elektronskog poslovanja u bezbedonosnom smislu.
Ključne reči: elektronsko poslovanje, bezbednost
UVOD
Prema nedavno objavljenim podacima iz istraživanja američkog Sekretarijata pravde, krađa brojeva kreditnih kartica pogađa milione  domaćinstava u SAD i nanosi im štetu u iznosu od 6,4 milijardi dolara. U prvom polugodi[tu 2007. godine, 3,6 miliona američkih porodica je bilo pogođeno nekim vidom krađe identiteta. U najvećem broju slučajeva  (skoro 50 posto) radilo se o krađi brojeva kreditnih kartica, dok na prevaru  sa bankovnim računima otpada četvrtina zabeleženih slučajeva. Petnaest posto ispitanika bili su žrtve kradljivaca ličnih informacija, dok je 12 posto  učesnika istraživanja bilo oštećeno kombinacijom dva ili više vidova  prevara.
Dve trećine ispitanika su izjavile da su im prevaranti naneli novčane gubitke, čiji ukupan iznos dostiže 6,4 milijardi dolara. Najčešće žrtve bili su mladi od 18 do 24 godine i osobe sa godišnjim  prihodom većim od 75.000 dolara.Kako vrednost onlajn aktivnosti raste, Internet postaje sve složenija, kriminalizovanija i opasnija sredina. Iz sofisticiranih praksi, kao što je “phishing”, bujaju onlajn krađe identiteta i otimačina. Problem je složen, jer se koren nalazi u samoj osnovi Interneta.
Takvo poslovanje zahteva i nameće, istovremeno, izgradnju novih principa i pravila čije kršenje može predstavljati svojevrsne oblike zloupotreba. Problem postaje mnogo kompleksniji sa činjenicom da se pravila i principi kojima se definiše i reguliše elektronsko poslovanje više ne nalaze u domenu država, niti uobičajenih međunarodnih organizacija i asocijacija. Sve je značajnija samoregulacija koja se spustila na nivo odgovarajućih udruženja, često privatnih. Prenošenje nadležnosti otvorilo je brojne dileme i nametnulo posebna rešenja. Pored toga, pravila samoregulacije se razlikuju zavisno od asocijacije koja ih donosi što aktere elektronskog poslovanja dovodi u zabunu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET