Blagajničko poslovanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Blagajničko poslovanje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Висока школа за примијењене и правне науке „Прометеј“, Бања Лука, Књаза Милоша 10а
Семинарски рад
Рачуноводство
ТЕМА:БЛАГАЈНИЧКО ПОСЛОВАЊЕ
Ментор: Студент:
Проф. Томислав И. Стајчић Никола Грубор
Бр. Индекса: 7-1/08
САДРЖАЈ
Увод........................................................................5
Благајна.................................................................6
Организација благајничког пословања .........7
Контрола благајне ...............................................9
Документција благајничког пословања..........9
Благајничка евиденција....................................10
Противзаконите радње у благајничком пословању............................................................12
Закључак.............................................................15
1. Увод
Благајна је саставни дио финансијске службе предузећа. Све дјелатности везане с готовим новцем обухватају се под називом благајничко пословање. Благајнички послови се састоје у руковању и чувању готовог новца и осталих вриједности. За благајничку евиденцију је битна евиденција наплате (примања новца) и евиденција исплата (издавања новца) и утврђивања постојеће готовине у благајни. Благајник је одговоран за свој рад и исправност благајничког пословања. За неисправности и несавјестан рад, благајник одговара кривично, а за остале неуредности одговара по прописима који важе за фининсијске прекршаје и преступе.
2.БЛАГАЈНА
Благајна је саставни дио финансијске службе предузећа. То је посебно радно мјесто, које прима и исплаћује готовину, вриједносне папире и врши друге послове.
На благајни се обављају следећи послови:
примају се уплате и врше исплате у готовом новцу;
чува се готовина у каси;
наплаћена готовина се полаже (уплаћује) на одговарајући рачун код пословне банке с тим што се у благајни може чувати (држати) највише до износа одређеног благајничког максимума;
примају се, издају и чувају остале вриједности;
води се евиденција о примању, издавању и стању готовог новца и осталих вриједности;
воде се благајничке књиге;
чувају се документи, трајне вриједности и др.
БЛАГАЈНИЧКО ПОСЛОВАЊЕ
Све дјелатности везане с готовим новцем обухватају се под називом благајничко пословање. Преко благајне врши се укупан готовински промет с циљем, да би се одвијао брзо, несметано без грешака. Пословање готовином може се вршити само преко благајне, која је непосредно овлаштена вршити такве послове и преко особа које су за то посебно овлаштене. Одговорност за благајничко пословање предузећа сноси благајник. Да би се спријечило нагомилавање новца у благајнама предузећа, утврђује се благајнички максимум.
Благајнички максимум је највећи износ готовог новца који се смије држати у благајни. Готовина изнад овог износа мора се полагати на одговарајуће рачуне код пословних банака. Ограничавање износа готовог новца који се може држати у благајнама има за циљ, прије свега, онемогућавање већих злоупотреба од стране лица која њиме рукују, односно спријечавања крађе већих износа од стране других лица. Висина благајничког максимума зависи од врсте пословања, просјечних дневних исплата у готову, удаљености предузећа од банке и осталих специфичности које су карактеристичне за одређено предузеће.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET