Ograničenja u spoljnotrgovinskom poslovanju i mere zaštite | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ograničenja u spoljnotrgovinskom poslovanju i mere zaštite". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 PRIVREDNA AKADEMIJA NOVI SAD
FAKULTET ZA OBRAZOVANJE DIPLOMIRANIH PRAVNIKA I EKONOMISTA
SEMINARSKI RAD:
Ograničenja u spoljnotrgovinskom poslovanju i mere zaštite
PREDMET: Pravo spoljne trgovine
Sadržaj:
1. UVOD
Pravo spoljne trgovine je grana prava koja sadrži pravne norme kojima se uređuje pravni položaj subjekata spoljnotrgovinskog prometa i pravni odnosi između organa državne uprave, domaćih i stranih, pravnih i fizičkih lica u vezi sa međunarodnom razmenom roba i usluga.
Pravo spoljne trgovine se pojavljuje još u starom veku uporedo sa pojavom države i međunarodne trgovine. Jedan od prvih pravnih oblika uređenja spoljnotrgovinskog poslovanja su bile carine koje su vladarima starovekovnih država služile radi prikupljanja javnih prihoda. One su sve do druge polovine XIX veka ostale i najvažniji pravni oblik uređenja spoljnotrgovinskih odnosa od strane države, izuzimajući povremene i raznovrsne intervencije država u sferi spoljnotrgovinskih odnosa ukijučujući i oružane akcije radi naplate kredita od zemalja dužnika. Od kraja XIX veka, sa pojačanom intervencijom države u privredne odnose, jača i pravo spoljne trgovine koje se oformljuje kao grana prava, satkana od mnoštva imperativnih pravnih normi kojima se uređuju brojni segmenti spoljnotrgovinskog poslovanja koji se, osim u oblasti carinskog prava, šire i u druge oblasti kao što su: pravni položaj subjekata spoljnotrgovinskog poslovanja, devizni pravni režim, kreditni odnosi sa inostranstvom.
Tako je pravo spoljne trgovine postala razvijena i izuzetno kompleksna grana prava koju čini mnoštvo pravnih normi sadržanih u brojnim zakonima, podzakonskim opštim aktima i drugim propisima i za čiju je primenu angažovano više državnih organa nadležnih za poslove državne uprave.
U drugoj polovini XX veka razvoj prava spoljne trgovine otišao je korak dalje u smislu osnivanja regionalnih ekonomskih organizacija poput Evropske (ekonomske) zajednice ili EFTA, kao i u smislu osnivanja univerzalne međunarodne trgovinske organizacije u okviru koje se uređuju osnovni principi funkcionisanja razmene roba i usluga na međunarodnom nivou.
Procesi globalizacije i liberalizacije svetske trgovine su neminovno uticali na pravni položaj i značaj Svetske trgovinske organizacije, a samim tim i na razvoj prava spoljne trgovine. Pravo spoljne trgovine je zbog toga dinamična grana prava koja se neprestano razvija i menja, pa tako od pravnika koji se bave ovom granom prava, kako u teoriji tako i u praksi, zahteva konstantno praćenje kako domaćeg zakonodavstva u ovoj oblasti tako i promena u međunarodnim spoljnotrgovinskim odnosima.
2. SPOLJNA TRGOVINA
Spoljnotrgovinski promet je promet roba i usluga između trgovinsko - pravnih subjekata čija se sedišta nalaze na teritorijama različitih država. Spoljnotrgovinski promet se obavlja u skladu sa osnovnim načelima društveno - ekonomskog uređenja države gde se delatnost spoljnotrgovinskog poslovanja vrši ili gde se postižu efekti te delatnosti, politike ekonomskih odnosa sa inostranstvom, projekcijom platnog bilansa, propisima kojima se uređuju obim i uslovi zaduživanja u inostranstvu i kreditiranje, kao i u skladu sa opštim aktima preduzeća i drugih privredno - pravnih subjekata koji obavljaju poslove spoljnotrgovinskog prometa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET