Revizija javnog sektora | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Revizija javnog sektora". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UVODNA RAZMATRANJA
Uvođenje obavezne revizije javnog sektora predstavlja izuzetno važan korak u započinjanju reforme javnog sektora, koji međutim mora stimulativno biti praćen vrlo ozbiljnim aktivnostima oko uvođenja novog javnog menadžmenta.
Javno preduzeće bi se generalno moglo definisati kao preduzeće formirano sa osnovnim ciljem obavljanja delatnosti od javnog interesa pri čemu država, odnosno jedinica lokalne samouprave vrši u celosti ili delimično ulogu preduzetnika.
Javni sektor danas prolazi kroz veoma značajne promene, što predstavlja uglavnom, posledicu privatizacije mnogih ključnih područja kao i konkurentskih pritisaka kroz aranžmane tipa obaveznog konkurentskog tendera. Sve više preovladava tip preduzetničkog ponašanja, organizacije javnog sektora, njihova efikasnost se konstantno poboljšava kroz promenu vlasništva ili redistribuciju prava
1.Savremeni problemi menadžmenta u javnom sektoru
Po mnogo čemu, javna preduzeća predstavljaju specifičan oblik preduyeća koja imaju, u obavljanju svoje delatnosti, posebno apostrofiranu odgovornost, i to, kako prema javnosti, tako isto i prema osnivaču.
Pođe li se od činjenice da obavljanje delatnosti javnog preduzeća na neadekvatan način izaziva, po pravilu, nezadovoljstvo kod građana, uz čestu pojavu javnog reagovanja, sasvim je jasno da je na javnom preduzeću posebna odgovornost na informisanju javnosti o radu i poslovanju tih preduzeća.
Elementarne osobenosti javnog preduzeća
Pokušaj definisanja javnih preduzeća otežava činjenica da su, u različitim zemljama, zatim, različitim delatnostima i granama u okviru pojedinačnih zemalja, potom i u različitim vremenskim periodima, izmedju javnih preduzeća prisutne brojne razlike.
Upravo pomenute razlike direktno utiču na vrste i institucionalne oblike javnih preduzeća, zatim, na njihovu delatnost, potom, na status koji imaju u privrednom sistemu, nakon toga, na instrumente putem kojih se reguliše njihovo funkcionisanje, isto tako, na njihovu ekonomsku efikasnost, i sl.
Respektujući navedene činjenice, javno preduzeće bi se, generalno, moglo definisati kao preduzeće formirano sa osnovnim ciljem obavljanja delatnosti od javnog (opšteg) interesa, pri čemu država, odnosno jedinica lokalne samouprave (kao njihov osnivač), vrši, u celosti ili delimično, ulogu „preduzetnika“.
Delatnostima od opšteg interesa proglašene su delatnosti, koje su kao takve, određene zakonom u sledećim oblastima, i to: proizvodnja, prenos i distribucija električne energije; proizvodnja i prerada uglja; istraživanje, proizvodnja, prerada, transport i distribucija nafte i prirodnog i tečnog gasa; promet nafte i derivata nafte; železnički, poštanski, i vazdušni saobraćaj; telekomunikacije; izdavanje udžbenika; eksploatacija, upravljanje, zaštita i unapredjivanje dobara od opšteg interesa (vode, putevi, mineralne sirovine, čume, plovne reke, jezera, obale, divljač), i napokon, komunalne delatnosti.
Pored navedenih, ubrajaju se i delatnosti od stratečkog značaja za državu, kao i delatnosti neophodne za rad državnih organa i organa jedinice lokalne samouprave.
- 1 -
Kao bitne zajedničke karakteristike javnih preduzeća mogu se navesti sledeće, i to: obezbeđenje proizvoda i usluga od elementarnog značaja za određenu zajednicu; monopolski ili neki drugi privilegovani status na tržičtu stečen uz podrčku vlasti; predmet su javnog regulisanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET