Budžet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Budžet". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

[Type the company name] Visoka skola strukovnih studija Seminarski rad
Tema: Budzet
Predmet: Ekonomija
Sadržaj
Uvod
Budžet se definiše kao sistematski i cifrano izražen pregled dreravnih prihoda i rashoda koji obeležava cilj i odnos državnih potreba, i treba da poslužu kao obavezni privredni plan za državno gazdinstvo u jednom budžetskom periodu. Budžet je, bez obzira na vreme i političko uređenje, ostao osnovni dokument za finansiranje državnih funkcija. Najvažniji instrument za finansiranje delatnosti uprave, a posebno državne, uz sve kritike i promene tokom vremena do danas je, kao što je već rečeno ostao budžet. Svaka savremena država, radi izvršavanja ustavom i zakonima utvrđenih zadataka i funkcija, mora raspoloagati određenim finansijskim sredstvima, što znači, mora imati redovne i trajne izvore prihoda kojima će finansirati obavljanje tih zadataka.
Potrebe javnih rashoda se predviđaju u budžetu, po pravilu, pojedinačno i prema nameni. Javni prihodi, odnosno sredstva, predviđaju se po izvorima, a utvrđuje se i visina do koje treba da se prikupe. Budžet je, prema tome, u prvom redu finansijski instrument namenjen za finansiranje zadataka i funkcija državnih organa, u kome se utvrđuju izvori prihoda i javni rashodi. Pored ovih finansijskih obeležja prikupljanja i uravnoteženja prihoda i rashoda, budžet ima i veoma značajna ekonomska obeležja i karakteristike koje se ogledaju u uticaju koji on ima na proizvodnju, raspodelu, razmenu i potrošnju. Tokom XIX i XX veka jedinstveni i potpun budžet je za teoriju i praksu predstavljao idealan oblik budžeta. Svaka država, kao pravno lice, može imati samo jedan budžet, i zato budžet mora da bude jedini i isključivi akt finansiranja javnih potreba. Kasnije je preovladalo mišljenje da formalno budžetsko jedinstvo nije potrebno, i da država može voditi zdravu finansijsku politiku ako svi njeni prihodi čine jednu nedeljivu celinu, i ako se iz tih prihoda podmiruju sve državne potrebe. U ovakvim uslovima, budžet savremene države je jedinstven, i na taj način se postiže dobar uvid u ukupne javne prihode i rashode budžeta, što omogućava i efikasnu kontrolu njegovog izvršenja. Upravo se ovakvim načelom vodi i fiskalna politika Republike Srbije, o čemu će biti više rečeno u daljnjem tekstu.
U novije vreme, pokušava se priprema budžeta povezati sa opštom ekonomskom politikom planiranom za duži rok (par ili nekoliko godina), kako bi se stvorila koherentna osnova i za budžetsko planiranje i za ekonomsku politiku. U svakoj zemlji postoji nekoliko nivoa državne organizacije. Minimum je dva (državni i opštinski), a često postoji i treći, srednji (federalna jedinica, pokrajina, region, srez itd). I svaka od tih jedinica ima svoj budžet. Sadržaj svih budžeta određen je raspodelom nadležnosti između njih, a koja proističe iz ustava i zakona.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET