Carine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carine". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
1.Uvod
Carina predstavlja fisikalni prihod koji se naplaćuje na robu koja se prevozi preko jedne državne, odnosno carinske granice. „ Carina je nastala kao vrsta dažbina koju su naplaćivali vladari, feudalci, crkva ili gradovi, na robu u unutrašnjem prometu.
Carina je osnovna uvozna dažbina koja se naplaćuje na robu koja se uvozi u jedno carinsko područje,izvozi iz tog područja ili provozi preko jednog carinskog područja.
Značenje riječi carina potiče od riječi „cara“tj.dažbina koja pripada vladaru.
Carina spada u grupu posrednih poreza, ona se danas smatra spoljno trgovinskim instrumentom, u razvijenim zemljama osnovni instrument zaštite domaće proizvodnje.
Carina je istovremeno prihod države i zato se naziva fiskalnim instrumentom.
U feudalnom sistemu je bila, prije svega, fiskalni instrument tj.instrument za ubiranje prihoda od strane vladara. Kao instrument zaštite domaće proizvodnje carian pripada novom dobu. Ona je kao takva uvedena u vrijeme obrazovanja nacionalnih država pod uticajem merkantilističke doktrine (sedamnaesti i osamnaesti vjek).
Kada je preovladao liberalni sistem carine su postale jedino sredstvo zaštite, tj.jedini instument spoljno trgovinske politike u regulisanju uvoza.
Početkom prvog svjetskog rata privredni a posebno valutarni poremećaji u svjetu, potisnuli su carinu u drugi plan jer je kao zaštitno sredstvo u tim uslovima bila nedovoljna, pa je čitav sistem restriktivnih mjera (devizna kontrola, klirinzi, uvozne dozvole, kontigenti i dr) stupio u dejstvo da bih se ograničili tokovi međunarodne robne razmjene.
U periodu administrativnog upravljanja privredom (1945-1952)godine, postojala je državna svoina nad sredstvima na proizvodnju, centralističko upravljanje privredom, državni monopol u spoljnoj trgovini i domaće tržište bilo je izolovano od inostranog tržišta. Carian u ovakvim uslovima nije imala nikakvu ekonomsku ulogu, već je bila samo fiskalno tehnički instrumenat uvoza robe.
U periodu uvođenja samoupravljanja privrdom (1952-1959) izvršene su znatne izmjene u privrednom sistemu:sredstva za proizvodnju postala su društvena svoina, preduzeća predata radnim kolektivima na upravljanje, izvršene izmjene u spoljno trgovinskom sistemu, uvedeni koeficijenti i drugo.Ovaj period predstavlja pripremu za uvođenje carinskog sistema
U vremenu od 1959 do 1961 godine vrši se postepeni prelazak na carinski sistem (donošenje novog Carinskog zakona 1959.godine uvođenje carine pri uvozu opreme 1060. godine i drugo).
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
Čist carinski sistem unošenje carine za robu koja se uvozi od strane preduzeća, nastao je 15. Marta 1961. Godine donošenjem uredbe o privremenoj opštoj carinskoj tarifi. Međutim, usljed neuravnoteženog platnog bilansa nestabilnih tržišnih odnosa i nerealnosti kursa domaće valute, carina nije mogla da postane jedini instrument zaštite, već je kombinovana i sa drugim instrumentima.
Kao instrument spoljno-trgovinske politike, carine mogu da djeluju na formiranje i mjenjanje odnosa troškova i cijena na domaćem tržištu, a preko cijena i na uvoz i izvoz, na ravnotežu trgovinskog i platnog bilansa na ubrzanje ili usporavanje razvoja određene grane ili privrede, zaposlenosti, tražnju i potrošnju i sl.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET