Carine i carinske kvote | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carine i carinske kvote". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ALFA Univerzitet
Fakultet za Obrazovanje
diplomiranih pravnika i diplomiranih ekonomista
za Rukovodeće Kadrove
SEMINARSKI RAD
Predmet: MAKROEKONOMIJA
Tema: CARINE I CARINSKE KVOTE
Beograd, novembar 2011.god
SADRŽAJ
SADRŽAJ 2
1.UVOD 3
2.POJAM CARINE 4
3.PODELA CARINA 5
3.1.Carine prema pravcu kretanja robe 5
3.2.Carine prema načinu obračunavanja i naplate 6
3.3.Carine prema karakteru trgovačkih odnosa sa inostranstvom 6
3.4.Carine prema visini opterećenja proizvoda iz određenog područja ili destinacije 7
3.5.Carine prema njihovoj osnovnoj ekonomskoj funkciji 7
4.ULOGA CARINA U PORESKOM I PRIVREDNOM SISTEMU 8
5.ELEMENTI CARINE 9
6.ZNAČAJ CARINA 12
7.CARINSKE KVOTE………………………………………………………………………. 13
8.ZAKLJUČAK 14
9.LITERATURA 15
1.UVOD
Carina predstavlja obavezu uvoznika-izvoznika da, u momentu kada roba prelazi nacionalnu granicu, plati propisanu sumu novca u korist države. Carina predstavlja vrstu posrednog poreza koji se naplaćuje kada roba prelazi carinsku liniju. Cilj carine nije da poveća državni prihod, već zaštita domaće proizvodnje, naročito one koja tek počinje da se razvija.
Carine predstvljaju stabilan i dugoročan instrument regulisanja spoljne trgovine i zaštite domaćeg tržišta. U većini zemalja carinska tarifa se propisuje zakonom. Carinska tarifa ne može da se menja od slučaja do slučaja i prema trenutnoj potrebi kao drugi instrumenti spoljnotrgovinske politike.
Osnovna podela carina, po kriterijumu kretanja robe u odnosu na nacionalno tržište, je na uvozne, izvozne i tranzitne carine.
Podela carina prema cilju primene je na zaštitne, fiskalne, prohibativne i retorzivne. Takođe, carine mogu biti autonomne i ugovorne (konvencionalne).
Carinskim zakonom uredjuju se carinsko područje, carinski pogranični pojas, carinski
prelaz, carinska roba, carinski nadzor i kontrola, carinske povlastice, carinska vrednost, carinski postupak koji se primenjuje na uvoz robe u Republiku Srbiju, izvoz robe iz Srbije i tranzit robe preko njene teritorije, prava i obaveze lica koja učestvuju u carinskom postupku, kao i prava i obaveze carinskog organa u carinskom postupku. Ovim zakonom utvrdjuje se nadležnost Uprave carina i drugih organa za sprovodjenje odredaba ovog zakona, kao i drugih zakona čije je sprovodjenje povereno Upravi carina, odnosno drugim organima.Ovaj zakon primenjuje se na celom carinskom području Srbije.
2.POJAM CARINE
Carina predstavlja dažbinu koja se naplaćuje, najčešće, na uvoznu robu u vidu novčanog iznosa, a po utvrdjenim carinskim stopama u Carinskoj tarifi, bilo u cilju zaštite domaće privrede, fiskalnih, socijalnih i drugih razloga. Kod nekih zemalja postoji i carina na robu koja sa izvozi iz zemlje, npr. u Indiji na žitarice u cilju prehranjivanja domaćeg stanovništva. Primarna uloga carina je zaštita domaće proizvodnje, a sekundarna uloga fiskalni efekat koji ona ispoljava pri punjenju budžeta odredjene države.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET