Carine i carinski postupci | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carine i carinski postupci". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: SPOLJNOTRGOVINSKO POSLOVANJE
CARINE I CARINSKI POSTUPCI
Beograd, mart, 2010.
SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………………………..3
1.POJAM I ZNAČAJ CARINA………………………………………………………………4
2.VRSTE CARINA………………………………………………………………………..…..4
3.CARINSKI POSTUPCI…………………………………………………………………….5
3.1.Stavljanje robe u slobodan promet……………………………………………...…..6
3.2.Tranzit…………………………………………………………………………..…..8
3.3.Carinsko skladištenje……………………………………………………………….9
3.4.Uvoz……………………………………………………………………………...…9
3.5.Izvoz………………………………………………………………………….……10
3.6.Slobodne zone……………………………………………………………………..11
3.7.Ponovni izvoz, uništenje i ustupanje robe…………………………………………11
ZAKLJUČAK………………………………………………………………………………..12
LITERATURA……………………………………………………………………….………13
UVOD
Slobodna spoljno-trgovinska razmena dovodi do najefikasnijeg odnosa resursa i maksimiziranja svetske proizvodnje. Temeljna pretpostavka ovoj tvrdnji je tržište potpune konkurencije u svakoj zemlji i u svetskoj razmeni. Međutim, postojanje nesavršenosti tržišta onemogućuje slobodnu spoljno-trgovinsku razmenu u njenom zadatku. Da bi se u uslovima nesavršenosti tržišta postigla optimalna alokacija resursa, merama ekonomske politike interveniše se na domaćem ili međunarodnom tržištu. To znači da se nesavršenosti tržišta koje onemogućuju izjednačavanje tržišnih cena s društvenim graničnim stopama supstitucije ili transformacije koriguju porezima ili subvencijama (ili njihovom kombinacijom) da bi se postiglo izjednačavanje graničnih stopa supstitucije i transformacije. Carine su jedan od instrumenata tog izjednačavanja.
Carine su oblik posebnog poreza koji se obračunava i naplaćuje kad roba, na koju se plaća carina, prelazi carinsku granicu. Carinu plaćaju svi koji uvoze robu koja se carini. To znači da je ona državni prihod, a ujedno je i sredstvo zaštite domaće ekonomije od strane konkurencije.
Zaštitna ekonomska politika uspostavlja se s ciljem stvaranja razlike između relativnih cena roba na domaćem i svetskom tržištu. Takvom se politikom ograničava sloboda kretanja tokova u međunarodnoj ekonomskoj razmeni. Mere ekonomske politike kojima se ograničava sloboda tokova međunarodne ekonomske razmene mogu delovati mehanizmom cena (carine, avansi) ili ograničavanjem količina (kontingenti, kvote) ili deviznim ograničenjima.
Carine u zemljama u razvoju predstavljaju jedan od najvažnijih izvora prihoda državnog budžeta, dok im u razvijenim zemljama pripada samo manji udeo (u budžetu Europske unije udeo carina iznosi manje od 20%).
1.POJAM I ZNAČAJ CARINA
Carina je najstariji instrument spoljno - trgovinske politike koji dodatkom na cene robe i usluga utiče na veličinu i vrednost spoljne trgovine. Plaća se na robu koja prelazi državnu, odnosno carinsku liniju. Pojam carina podrazumeva najpre uvozne carine koje utiču na smanjenje obima uvoza, a zavisno od visine carine dovode i do potpunog sprečavanja uvoza . Na početku su imale fiskalni karakter tj. cilj im je bio punjenje budžeta, a posle su zaštitile i domaću proizvodnju. Po pravilu je plaća kupac, a klasifikujemo je p nekoliko kriterijuma. Prema smeru kretanja robe koja se opterećuje carinom, razlikuju se uvozne, izvozne i tranzitne carine. Prema načinu odmeravanja, razlikuju se ad valorem (prema vrednosti), specifične (prema npr. snazi motora ili količini robe) i kombinovane carine. Prema učincima koji se žele postići, mogu biti fiskalne i zaštitne. Prema ekonomsko-političkoj nameri, razlikuju se preferencijalne (one koje podstiču uvoz nečega), diferencijalne (one koje destimulišu uvoz nečega), prohibitivne (one koje su toliko visoke da praktično zabranjuju uvoz), i antidampinške (koje sprečavaju uvoz robe po neopravdano niskim cenama) carine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET