Carinski sistem | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Carinski sistem". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: SPOLJNOTRGOVINSKO POSLOVANJE
CARINSKI SISTEM
Beograd, mart, 2010.
SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………………………..3
1.CARINSKI SISTEM……………………………………………………………………..…4
2.POJAM CARINSKOG SISTEMA…………………………………………………………4
3.VRSTE CARINSKIH SISTEMA………………………………………………….……….5
4.CARINSKI SISTEM EVROPSKE UNIJE………………………………………..………5
5.CARINSKI SISTEM SRBIJE………………………………………………………….…..5
6.OSNOVNI INSTITUTI CARINSKOG SISTEMA SRBIJE……………………………..6
6.1. Carinska roba……………………………………………………………...……….7
6.2. Carinska obaveza i carinski obveznik……………………………………..……….9
6.3. Carinjenje robe……………………………………………………………...…….10
ZAKLJUČAK………………………………………………………………………………..12
LITERATURA…………………………………………………………………...…………..13
UVOD
1.CARINSKI SISTEM
U carinskom sistemu su najvažnije uvozne carine i država ih koristi da bi zaštitila svoje tržište, a istovremeno da bi naplatila javni prihod, kojim može da stimuliše domaću proizvodnju. U osnovi, postoje dva osnovna tipa carina, finansijske i ekonomske. Ova podela je vezana za ciljeve koje država želi da postigne sa carinama. Prihod budžeta je jedini cilj kod finansijskih carina, dok je kod ekonomskih carina osnovni cilj zaštita, tj. unapređenje određene privredne grane (poljoprivreda, industrija...)
2.POJAM CARINSKOG SISTEMA
Carinski sistem predstavlja sredjenu celinu instituta i pravnih propisa (autonomnih i medjunarodnih) koji se primenjuju na odredjenoj carinskoj teritoriji . Ti instituti su : carinska roba, carinski nadzor, carinsko područje, linija, obaveza, obveznik, oslobodjenja od plaćanja carine i dr.
Carinski suverenitet je pravo odredjene države da primenjuje odredjeni sistem carina i carinske zaštite.Carina i carinski sistem svake zemlje su značajni regulatori uvoza, a ime i zaštite domaće proizvodnje.Ne može se trgovati bez dovoljnog poznavanja osnovnih instituta i instrumenata carinskog sitema svoje zemlje i zemlje potencijalnog partnera.
Mada države svoje carinske sisteme uredjuju autonomno, snagom svog carinskog suvereniteta, oni ipak uglavnom nisu potpuno autonomni, već su prožeti nizom medjunarodnih propisa, što je korisno, jer unificiranje nekih rešenja u carinskim sistemima više država dovodi do efikasnijeg i bržeg sprovodjenja carinskog postupka.
3.VRSTE CARINSKIH SISTEMA
Osnovne vrste carinskih sistema su:
– Autonomni carinski sistem – podrazumeva regulisanje osnovnih instituta iz oblasti carina bez ikakvog inkorporiranja medjunarodnih konvencija u carinski sistem te države. Takvih država danas gotovo da nema, čak su i države koje su ranije bile zatvorene i izolovane (Kina, Kuba i dr.) sada otvorene.
– Kombinovani carinski sistem – carinski sistem koji, pored niza autonomnih rešenja, u sebi sadrži i niz medjunarodnih pravnih rešenja.
4.CARINSKI SISTEM EVROPSKE UNIJE
Belgija, Holandija, Italija, Francuska, SR Nemačka i Luksemburg su 01.01.1958. stvorile uniju potpisivanjem ugovora, kojoj su se kasnije pridružile još neke zemlje. Cilj unije bio je stvaranje zajedničkog tržišta, koji je i ostvaren 1995. kada su ukinute carine medju članicama i uvodjenjem zajedničke valute – eura 2002.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET