CE ZNAK - 10 koraka do CE | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "CE ZNAK - 10 koraka do CE". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


DESET KORAKA DO CE ZNAKA
Uvod
Slobodan protok robe jedan je od četiri osnovna principa Evropske Unije (EEZ). Pored slobodnog protoka robe, Evropska unija je uspostavila i :
slobodan protok usluga,
slobodan protok kapitala i ,
slobodan protok radnika (ljudi).
Primena načela slobodnog protoka roba u praksi je ipak dovodila, i još uvek dovodi, do znatnih tehničkih problema. Razlog tome su neusklađeni tehnički zahtevi koje proizvod mora zadovoljiti da bi se našao na tržištu Evropske unije (EU). Usaglašenost tehničkih normativnih dokumenata i tehničkog zakonodavstva je najbrža i najbolja komunikacija s tehnički naprednim svetom, a to znači i EU. Usklađeno tehničko zakonodavstvo otvara mogućnosti tržišnog delovanja na velikom tržištu kao što je tržište EU, ali i sprečava ulazak nekvalitetne robe i usluga na naše tržište.
Evropska unija je u cilju sređivanja ( harmonizacije ) svog tržišta, otklanjanja necarinskih barijera i nesmetanog protoka roba i usluga, razvila i dalje razvija (usavršava) svoju standardizaciju. Ovo se najviše odnosi na donošenje standarda (evropski standardi EN), sistem atestiranja proizvoda, sistem obezbeđenja kvaliteta, uvođenje CE znaka saobraznosti i sl.
Ove i slične mere Evropske unije, za našu zemlju koja nije njena članica, predstavljaju tehničke barijere i mogu se očekivati teškoće i problemi pri plasmanu naših roba i usluga na ovo tržište. U procesu pripreme za članstvo u EU, Srbija treba da realizuje niz aktivnosti kako bi smanjila tehničke barijere u trgovini i postigla usaglašenost sa tehničkim zakonodavstvom EU. To predstavlja ključ za povećanje izvoza i povratak na međunarodno tržište, što je osnovni interes Srbije.
Pretpostavimo da proizvodimo proizvod izuzetno dobrog kvaliteta, da raspolažemo sa odgovarajućim proizvodnim kapacitetom, da smo napravili istraživanja tržišta, da smo izradili poslovni plan, da smo pronašli partnera u zemlji EU čime smo stekli sve uslove za izvoz našeg proizvoda.
Umesto očekivanog uspeha, problemi!!! Na granici nas između ostalog čekaju tehničke prepreke trgovini, tj. neusklađeni tehnički zahtevi koje proizvod, postupak ili usluga mora zadovoljiti, da bi se mogli staviti u promet na tržištu zemlje EU.
Naš proizvod proizveden je i ispitan prema normama koje važe u našoj zemlji i potvrde o tome izdale su nam ustanove naše zemlje. Zemlja EU, međutim, ima svoja pravila. i jako dobro se brani od nas, jer ona ima svog proizvožača istog proizvoda. Ona želi da se proizvod kupuje baš od njenog proizvođača.
Moguće rešenje je dati proizvod na ispitivanje u zemlju EU. Nadležne institucije u zemlji EU će to učiniti vrlo rado, ali uz odgovarajuću naknadu. Taj trošak se mora ugraditi u cenu svog proizvoda. Postavlja se pitanje: MOŽEMO LI BITI JEFTINIJI OD PROIZVOĐAČA ZEMLJE B?????!!!!! TEŠKO!!
Slobodan promet proizvoda, roba, usluga i ljudi je jedan od osnovnih principa i ciljeva unutrašnjeg tržišta Evropske unije. Postojanje neusklađenih standarda i tehničkih propisa, kao i različitih procedura za ocenjivanje usaglašenosti u zemljama članicama Evropske unije dovodilo je do povećanja tehničkih barijera u trgovini, što je imalo dvostruki efekat:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET