Centralna banka, uloga i funkcija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Centralna banka, uloga i funkcija". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


TEHNOLOŠKO METALURŠKI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
CENTRALNA BANKA, ULOGA I FUNKCIJA
Beograd, oktobar 2010, godine
SADRŽAJ:
UVOD ………………………………….......…. 3
ULOGA CENTRALNE BANKE....................4
FUNKCIJE CENTRALNE BANKE...............5
SAMOSTALNOST CENTRALNE BANKE...9
NARODNA BANKA SRBIJE ........................11
ZAKLJUČAK .………………………….........12
LITERATURA ………………………............13
1. UVOD
Centralna banka predstavlja banku poslovnih banaka i ostalih finansijskih organizacija, kao i bankara državnih struktura. Ona je najvažniji učesnik na tržištu novca. Ima centralnu ulogu u organizovanju, usmeravanju i regulisanju savremenih monetarnih i bankarskih sistema zemlje.
Jedinstvenog koncepta centralne banke nema, imajući u vidu političke, ekomonske i istorijske razloge. Sve centralne banke su institucije sa glavnom ulogom u organizovanju, usmeravanju i regulisanju monetarnih kretanja, na vrhu piramide bankarskog sistema jedne zemlje.
Kao učesnik na tržištu novca ona vrši funkciju „banke banaka“ vodeći kod sebe evidenciju o stanju na računima svih poslovnih banaka i drugih učesnika na tržištu novca.
Osnovno je pravilo da svaka zemlja ima jednu centralnu banku. Na međunarodnom planu centralne banke uspostavljaju čvrstu poslovnu saradnju sa svetskim finansijskim organizacijama kao što su Međunarodni monetarni fond (MMF) , Svetska banka (IBRD) i Banka za međunarodne obračune (BIS) .
Nakon oslobođenja od Turaka, Srpska država je započela sa osnivanjem najvažnijih državnih i kulturnih institucija. U to vreme novčani sistem Srbije karakterisalo je odsustvo nacionalnog novca i upotrebu čak 43 monete drugih država. Tek 1884. godine osnovana je prva centralna banka na ovom prostoru, pod imenom Privilegovana narodna banka Kraljevine Srbije. Banka je organizovana po ugledu na Belgijsku narodnu banku, koja je u to vreme važila kao obrazac savremenog organizovanja bankarske institucije. Nakon I svetskog rata i ujedinjenja dela Južnih Slovena, Privilegovana narodna banka Kraljevine Srbije prerasla je, po zakonu od 26.januara 1920. godine, u Narodnu banku Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i pod tim imenom preuzela poslove po celoj teritoriji Kraljevine. Iako osnovana kao privilegovana privatna ustanova, poslovanje Banke se odvijalo pod stalnom kontrolom države. Do 1920. godine zakonodavac je Banku smatrao samo kao kreditnu ustanovu, a od 1931. godine poverena joj je kao prva funkcija – monetarna politika, a kao druga - kreditna politika. Prvi i najvažniji zadatak Banke, koja u skladu sa promenom imena države od 1929. godine posluje pod nazivom Narodna banka Kraljevine Jugoslavije, postaje staranje o novcu i održavanje njegove stabilnosti. Za vreme II svetskog rata obavljala je poslove iz svog predstavništva u Londonu. U septembru 1946. godine Banka je nacionalizovana i od tada je obavljala svoje funkcije pod imenom Narodna banka Jugoslavije, a zakonom za sprovođenje Ustavne povelje državne zajednice Srbija i Crna Gora, koji je stupio na snagu 4. februara 2003. godine Narodna banka Jugoslavije nastavlja i dalje da radi kao organ države Srbije, da bi zakonom o Narodnoj banci Srbije od 19. jula 2003. godine, dobila svoje konačno ime Narodna banka Srbije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET