Devizni kurs i devizno tržište | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni kurs i devizno tržište". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
Predmet: MEĐUNARODNA EKONOMIJA
DEVIZNI KURS I DEVIZNO TRŽIŠTE
Čačak, maj, 2010. godina
S a d r ž a j
I UVOD 2 1. DEVIZE I VALUTE 3 2. DEVIZNI KURS I PARITET 3 3. DEVIZNO TRŽIŠTE 8 4. DEVIZNA I KAMATNA ARBITRAŽA 11 I I ZAKLJUČAK 14 I I I LITERATURA 16
I UVOD
Globalizacija robnih i finansijskih tržišta u svetu dovela je do brzog razvoja deviznih tržišta pre svega za tekuće transakcije, a kasnije i za investicione transakcije. Na ovaj razvoj su uticala dva faktora: valutna konvertabilnost i brz razvoj kompjuterskih i telekomunikacionih tehnologija. Centralna uloga američkog dolara na svetskim deviznim tržištima zasniva se na tome da USD imaju najveći društveni proizvod, visoko učešće u svetskoj trgovini sa dominantnom ulogom kao i visoko razvijeno domaće tržište novca i kapitala. Iz tog razloga na deviznim tržištima svaka valuta dobija svoje kupovne i prodajne kotacije kurseva u odnosu na američki dolar.
Devizno tržište se značajnije razvija ukudanjem fiksnih deviznih kurseva, pojavom fluktuirajućih deviznih kurseva i rastom konvertabilnosti valuta. Poslovi vezano za devizne depozite, kupovinu i prodaju deviza, poslovi sa finansijskim derivatima u devizama, trgovinu kratkoročnim hartijama od vrednosti u devizama i sl. daju obeležje deviznog tržišta. Devizno tržište je širi pojam od devizne berze jer obuhvata i crno devizno tržište a poseban značaj ima u povezivanju nacionalnih privreda sa međunarodnim tržišnim okruženjima. Devizno tržište je specijalizovani deo finansijskih tržišta na kome se kupuju i prodaju strana sredstva plaćanja, uskladuje ponuda i potražnja, utvrđuje devizni kurs i upravlja deviznim rezervama zemlje.
Osnovni cilj ovako definisanog deviznog tržista jeste održavanje optimalnog nivoa likvidnosti subjekata nacionalne ekonomije u njihovim poslovnim transakcijama sa inostranstvom. Pri tome, utvrđivanje deviznog kursa u svim tržišnim privredama sa konvertibilnom nacionalnom valutom odvija se u okviru tzv. intervencionih tačaka gde se centralna banka kao intervent obavezuje da će na deviznom tržištu otkupiti neograničene kolicine deviza ako se nude po donjem intervencionom kursu, odnosno da će prodati neograničene količine deviza ako se traže po gornjem intervencionom kursu.
Tema ovog seminarskog rada biće devizni kurs i devizno tržište kao jedan od pokazatelja ekonomske moći neke zemlje.
1. DEVIZE I VALUTE
Po teoriji devize (foreign currency, foreign exchange), kao pojam u užem smislu, obuhvataju sva kratkoročna potraživanja u inostranstvu po bilo kojoj osnovi, u bilo kojoj valuti i nezavisno od načina raspolaganja, a u širem smislu obuhvataju i inostrane valute, efektivan strani novac koji se nalazi kod domaćih rezidenata, pošto je i posednik efektivne inostrane valute, u suštini, imalac potraživanja prema inostranoj monetarnoj instituciji koja je emitovala inostranu valutu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET